Draghi’nin Açıklamaları ve Paritelerin Durumu

Draghi’nin Konuşması ve Paritelerde Son Durum

Bugün ekonomik takvime baktığımızda çok da önemli diyebileceğimiz bir veri karşımıza çıkmadı ve günün en önemli gündem maddesi ECB Başkanı Draghi’nin yapacağı konuşmaydı. Super Mario, global ekonomi ile ilgili endişelerin arttığına ve global ekonomideki bu dalgalanmaların yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi. ECB’nin ise gerektiği zaman harekete geçmeye hazır olduğunu tekrarladı.
Gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme hızının yavaşladığına da dikkat çeken Draghi, düşük enflasyonu yakından takip edeceklerini ve fiyat istikrarının sağlanamaması durumunda ECB’nin Euro Bölgesi’ni desteklemek için elinden geleni yapacağını belirtti. 10 Mart’taki toplantı artık son derece kritik bir önem taşıyor ve biz de bu süreçte ECB üyelerinden gelen açıklamaları takip etmeye devam edeceğiz. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Japonya’dan öncü büyüme -%0.4 ile beklentilerden kötü olarak açıklandı. Gelen veri JPY için negatif olurken USDJPY’de alıcılı seyir devam ediyor. JPY’ye gelen güvenli liman alımlarının son bulmasıyla da yukarı yönlü hareketin sürmesini bekliyoruz.
  • Euro Bölgesi’nden ticaret dengesi 21 milyar euro ile beklentiden kötü geldi ancak gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Türkiye’den çeyreklik işsizlik ortalaması %10.5 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri TRY için pozitif olsa da USDTRY’de yukarı yönlü hareketin önüne geçemedi.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD‘de cuma gününden itibaren satıcılı seyir Draghi’nin açıklamalarının ardından Doların da üzerindeki baskıdan biraz da olsa kurtulmasıyla birlikte düşüşler sürüyor. Aşağı yönlü hareket devam ederse aşağıda 1.1160’ın geçilmesiyle 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri önemli destek konumunda. Paritede yön yukarı döner ise gözlerimiz 1.1240 ve 1.1300 seviyelerinde olacak.
USDTRY‘de ise yukarı yönlü hareketlilik yaşanıyor. Doların güçlü devam etmesi ve Suriye sınırında yaşananların ardından jeopolitik risklerin artmasıyla gelen TRY satışlarının da etkisiyle kendini 2.95 üzerine atan paritede yukarıda 2.97 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle 3.00’lara kadar yeniden bir yükselişe şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise aşağıda 2.92 ve 2.90 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
USDCHF 0.97 bölgesine kadar geriledikten sonra hem SNB’nin piyasalara müdahale ettiği spekülasyonları hem doların güç kazanması hem de gelen kar alımlarıyla birlikte yönünü yeniden yukarı çevirdi. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 0.9930 ve ardından 1.0000 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir. Aşağıda ise 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0.9700 seviyesi destek olarak hayati önem taşıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.