Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 15.02.2016

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz hafta Çin borsaları kapalıydı ve Japonya adeta Çin’i aratmayarak Japonya Nikkie endeksinde hafta boyu kayıpların devam ettiğine şahit olmuştuk. Haftanın ilk gününü ise risk iştahının artmasıyla ve JPY’nin değer kaybetmesinin de etkisiyle +%6.31’de kapatan Nikkei endeksi adeta geçen haftanın intikamını aldı. 
Çin’de ise Şangay Bileşik endeksi %0.81’lik kayıp yaşarken, Avustralya ASX endeksi günü %1.28 artıda kapattı. 
Çin’den ticaret dengesi 406 milyar ile beklentiden iyi gelirken, ithalat ve ihracatta yaşanan sert düşüş dikkatlerden kaçmadı. İhracat %1.8’lik düşüş beklentilerinin aksine %11.2 gerilerken ithalat tarafında ise %3.6’lık düşüş beklentilerinin aksine %18.8’lik bir gerileme yaşandı. 
Avustralya’dan yeni motorlu araç satışları %0.5 ile önceki veriden iyi gelirken, AUDUSD’de toparlanma çabası sürüyor. 0.71 üzerinde güne devam eden paritede 100 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 0.7150 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. NZDUSD’de de farklı bir görüntü yok ancak paritede 0.6670 bölgesi direncinde satıcılardan toparlanmalara tepki gelmeye devam ediyor.
Japonya’dan ise 4.çeyrek öncü büyüme verisi -%0.4 ile beklentiden kötü gelirken, sanayi üretimi de -%1.7 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler JPY için negatif oldu ve USDJPY 114.00 seviyesi üzerine kadar bir tırmanış yaşandı. 
Geçtiğimiz hafta JPY, ALTIN ve CHF ile birlikte güvenli liman olarak talep görmüştü ve BoJ’un faiz indirimi kararı sonrası USDJPY aldıklarından fazlasını kısa bir süre içerisinde geri vermişti. Geçtiğimiz hafta 111.00 seviyesine kadar yaklaşan paritede 1 dakika içerisinde yaklaşık 200 pipslik ani bir yükseliş yaşanmıştı ve akıllara BoJ’un piyasalara müdahale ettiği ihtimalleri gelmişti. 
Cuma günü yönünü yukarı çeviren paritede haftanın ilk işlem gününde hafif alıcılı seyir sürüyor. Yukarıda 115.00 seviyesinin üzerine çıkılmasıyla yukarı  yönlü hareketin devam ettiğine şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.