Döviz Piyasalarında Hareketlilik Sürüyor

Piyasalarda Günün Özeti

Son derece hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Piyasalar yeni yıla çok hızlı başladı ve öyle devam ediyor. Petrolün bu hafta da yüzü gülmezken, üzerindeki baskı devam ediyor ve haftanın son günü itibariyle varil başına fiyatı 30 doların altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksi ise ABD’den gelen veriler sonrası 99.00 seviyesinin altına geriledi ve 98.60 seviyelerinde güne devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.

  • Asya seansında Çin’den yeni krediler 598 milyar ile beklentiden kötü gelirken, Avustralya’dan ise ev kredileri %1.8 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri AUD için pozitif olsa da yarasına merhem olmadı ve satıcılı seyir devam etti.
  • Euro Bölgesi’nden ticaret dengesi 22.7 milyar ile beklentiden iyi geldi ancak EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den çekirdek perakende satışlar -%0.1 ile beklentiden kötü gelirken, ÜFE -%0.2 ile beklentide ve perakende satışlar da -%0.1 ile beklentide geldi. Gelen veriler USD için negatif oldu.
 
Paritelerde son durum :
 
EURUSD‘de dün ECB toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından bazı üyelerin faizlerde 20 baz puan indirime gidilmesine yönelik görüş bildirmesiyle birlikte 1.0930 seviyelerinde satıcılar devreye girmişti ve hatırlayacağımız gibi 1.0850 bölgesi altına kadar sert bir düşüş yaşanmıştı. Bugün ise paritede yön yeniden yukarı döndü ve ABD’den gelen verilerde iyileşme yaşanmamasının ardından Euro alıcıları hakimiyeti tamamen ellerine aldılar. Yükselişlerin devam etmesi durumunda. 1.0950 ve 1.1000 önemli direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.0900 ve 1.0850 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
 
GBPUSD üzerindeki baskı devam ediyor. 1.4360 bölgesi desteği son derece önemli demiştik bir çok kez. Bu bölge bir kaç kez test edildikten sonra bugün kırıldı ve beklediğimiz gibi düşüşler hız kazandı. Aşağıda 1.43 seviyesi de geçilirse 1.4200’lara kadar düşüşlerin devam ettiğine şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.4420 ve 1.4460 seviyeleri direnç olarak görevlerini yerine getirebilirler.
 
ALTINda bugün boğalar son günlerdeki sessizliklerini bozdu ve ABD’den beklenti altı kalan verilerin ardından kontrolü iyice ele aldılar. 1090 bölgesi üzerine kendini atan sarı metalde bu bölge üzerinde günlük kapanışlar toparlanmayı bir miktar daha devam ettirebilir. Yukarıda ise 1100 ve 1110 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Ayıların yeniden bir geri dönüş yapması halinde ise yeniden 1090 bölgesi altına geçilirse 1080 ve 1070 önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.