Uluslararası Piyasalarda Bugünün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Kritik haftaya yine hızlı başladık. Ekonomik takvime baktığımızda son dönemde alıştığımız pazartesiler gibi yine veri yetersizliği vardı diyebiliriz. Ancak bu durum paritelerde hareketlilikler yaşanması için bir engel değil tabi ki. Bugün ise doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmaya devam ettiğini görüyoruz. Petrol fiyatlarında ise düşüş devam ediyor. Bugün 35 doların da altına gerileyen ham petrolün varil fiyatları 2009’dan beri en düşük seviyelerine geriledi. Dilerseniz bugün ekonomik takvimdeki verilere göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Tankan imalat endeksi 12 ile beklentiden iyi geldi. Beklenti üzeri gelen veri JPY için tabi ki pozitif oldu.
  • Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi %0.6 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ECB başkanı Draghi de İtalya’da konuşma yaptı. Draghi uyguladıkları para politikasının etkilerinin ECB’nin yeterli bütün araçlara sahip olduğunu gösterdiğini ve ECB’nin elindeki bütün enstrümanları kullanması için hiç bir tehdidin var olmadığını belirtti. Son alınan önlemlerle birlikte enflasyon hedefine gereksiz gecikmeler yaşanmadan ulaşılacağını da sözlerine ekledi.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY haftanın ilk gününe satıcılı başlasa da 2.95 bölgesi altına geri çekilme yaşandıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde doların yeniden gücünü kazanmasıyla paritede 2.9960 seviyesinin üzeri test edildi. Zaten kısa vadede düşüşlerin kalıcı olmasını beklemediğimizi, orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini beklediğimizi söylemiştik. Yükselişlerin devam etmesi durumunda tabi ki 3.00 önemli direnç durumunda. Bu bölge de tamamen geçilirse 3.0250 ve ardından 3.04 bir sonraki direnç bölgeleri. Geri çekilmelerde ise 2.97 ve 2.94 bölgeleri önemli direnç olma özelliğini koruyor.
EURUSD de haftaya hafif satıcılı başlamıştı ancak EUR alıcılarının devreye girmesiyle 1.10 bölgesi desteği kırıldı ve ardından 1.1040 bölgesi üzerini test edildi. Yükselişlerin devam etmesiyle birlikte yeniden 1.1040 seviyesinin üstüne çıkılırsa yukarıda 1.1080 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.0950 ve 1.0900 seviyeleri önemli destek durumunda. Bu arada çarşamba günü Fed’in faiz oranı kararı sonrası paritede sert hareketler yaşanabileceğini söylemeyi unutmayalım.
NZDUSD‘de hatırlayacağımız gibi geçen hafta RBNZ’nin faizleri indirmesine rağmen ardından gelen şahin tonda açıklamalar sonrası keskin bir yükseliş yaşanmıştı. Bugüne alıcılı başlayan paritede yeniden 0.67 bölgesinin üzerine çıkılmasıyla yükselişler beklediğimiz gibi hız kazandı. Yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 0.6800 ve 0.6850 seviyeleri bir sonraki direnç bölgelerimiz. Geri çekilmelerde ise 0.6730 ve 0.6700 önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.