Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 14.08.2015

Almanya ve Fransa Beklenti Altı Büyüdü!

Bugün Almanya ve Fransa’dan öncü büyüme verileri açıklandı. Fransa ekonomisindeki yavaşlamanın devam etmesi büyüme verisine de yansıdı ve Fransa ikinci çeyrekte %0.0 büyüyerek beklenti altı kaldı. Yunanistan’da yaşanan çalkantılar ve Çin ekonomisindeki yavaşlama nedeniyle Euro Bölgesi’nin kalesi olan Almanya’da %0.4 büyüyerek beklenti altı kaldı.
Almanya’nın rekor düşük seviyedeki işsizliği ve faiz oranları yurt içi harcamalarının artmasına neden oldu.  Fakat Euro Bölgesi’ndeki iyileşmenin kırılgan olması ve Almanya’nın en büyük 3.ticaret partneri olan Çin’de yaşanan sıkıntılar Euro Bölgesi’nin en büyük ihraçatcısı olan Almanya’nın 2.çeyrekte beklenti altı büyümesine neden oldu.
Açıkcası beklenti altı kalan büyüme verileri EUR için negatif. Yunanistan parlamentosunun 3.yardım paketi programını kabul etmesi olumlu bir haber olsa da EURUSD’de yukarıları getirmedi. Yukarıda 1.12 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkarken, aşağıda ise 1.11 bölgesi önemli destek. Bugün ABD’den gelecek olan verilerin EURUSD’ye hareket getirmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.