Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 14.03.2016

Forex Akşam Analizi

Piyasalarda haftanın ilk gününü geride bırakıyoruz. Öncelikle dün Ankara’da yaşanan patlamayı şiddetle kınadığımızı ve her türlü terör olayını lanetlediğimizi belirtmek istiyoruz. Bu tür olayların bir an önce son bulmasını diliyoruz. Bugün piyasalara baktığımızda ise yaşanan acı olayın USDTRY’de ve BIST 100’de etkisinin sınırlı olduğunu gördük. BIST 100 günü %0.92 yükselişle kapatırken, USDTRY ise yeni haftaya 100 pip yukarıda yaptığı başlangıcın ardından kendini 2.88 üzerine atsa da aldıklarını geri vermiş durumda ve yeniden 2.87 bölgesine kadar geriledi. Avrupa borsaları da günü artıda tamamladı. Petrol fiyatları üzerinde ise baskının arttığına şahit olduk. Brent petrol fiyatlarındaki düşüş -%2 civarındayken ham petrolde %3.40’lık bir kayıp var.
 
Ekonomik takvimdeki verilere baktığımızda pariteleri etkileyen önemli bir veri karşımıza çıkmadı açıkçası.
  • Japonya’dan çekirdek makine siparişleri %15 ile beklentilerden çok iyi geldi. Gelen veri JPY için son derece pozitif olsa da USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi %2.1 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verinin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY‘de yukarıda bahsettiğimiz gibi yaşanan kötü olayların etkisinin sınırlı kaldığını gördük ve günün ilerleyen saatlerinde satıcıların devreye girmesiyle kurda yeniden 2.87 altına gelmiş bulunuyoruz. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 2.86 bölgesinin altına tamamen inilirse 2.83’lere doğru geri çekilmeye şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise gözlerimiz ilk olarak 2.90 bölgesinde olacak. Ardından 2.9200 ve 2.9350 seviyeleri direnç olarak çalışabilir.
NZDUSD üzerinde baskı bugün kendini iyice hissettirdi. Geçtiğimiz hafta parite RBNZ’nin beklentilerin aksine faiz indirimi kararı sonrası sert düşmüştü hatırlayacağımız üzere. Raporu yazdığımız sıralarda 0.6670 altına gerileyen paritede aşağıda 0.6600 ve 0.6570 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 0.67 ve 0.6750 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.
GBPUSD‘de bugün satıcıların hakimiyeti vardı. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 1.43 bölgesi altına gerileyen paritede aşağıda 1.4250 ve 1.4180 seviyeleri destek olarak çalışabilir.Yukarıda ise 1.4360 seviyesi son derece önemli direnç konumunda. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası para politikası kararlarını yakından takip edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.