Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 14.02.2016

Bu Hafta Bilmeniz Gerekenler Bu Raporda

Çok önemli bir haftayı geride bıraktık ve USD’nin haftanın geneline baktığımızda kan kaybettiğine devam etmesine şahit olduk hep birlikte. Paritelerde de bu çok net bir şekilde hissedildi açıkçası. ALTIN ve JPY ve CHF’ye gelen güveli liman alımları, borsalara gelen sert satışlar derken hareketlilik oldukça fazlaydı.
Yellen’ın konuşmaları ve ABD’den perakende raporunu yakından takip etmiştik hatırlayacağımız üzere. Yellen’ın konuşmaları olamasa da beklentiden iyi gelen perakende satışlar verisi doların bir miktar da olsa toparlanmasına yardımcı oldu diye biliriz haftanın son işlem gününde. Ancak ABD dolar endeksindeki satış baskısı hala devam ettiğini de söyleyelim.
Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, son dönemde piyasalarda yaşanan kaos ortamı ve banka hisselerine gelen satışların etkisiyle yaklaşık 10 milyar euro değer kaybetti. ECB’nin şuan için bu duruma herhangi bir müdahele etmesi beklenmiyor ancak durumun daha da ciddileşmesi durumunda ECB kolları sıvayabilir düşüncesi var piyasalarda.
Avrupa Merkez Bankası üyesi Coeure ise yaptığı açıklamalarda piyasalarda yaşanan kaos ortamının Euro Bölgesi üzerindeki enflasyon baskısını artırabileceğine dikkat çekti ve bu süreçte bankaların zaman zaman düzeltici müdahalere maruz kalabileceğini söyledi. Neredeyse her ECB üyesi gibi düşük petrol fiyatları ve küresek büyümedeki yavaşlamanın enflasyon görünümü üzerinde baskı yarattığını söyleyen Coeure, bu zorlukların üstesinden geleceklerine inandığını söyledi.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de ise yavaşlama sürüyor. Medyada çıkan haberlere göre Çin’de yaşayan varlıklı ailelerin yuanın daha fazla değer kaybedeceği endişesiyle varlıklarının büyük bir kısmını yurt dışına çıkartmaya başladılar. Çin’de ki bu soğuma ve borsalardaki satışlar sürerse piyasalardaki bu huzursuzluk da devam edecek gibi gözüküyor.
Hafta sonu açıklanan önemli bir veri olmadığı için paritelerde cuma günkü kapanışlardan çok da farklı bir açılış beklemiyoruz açıkçası.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.