Paritelerde Hareketlilik Hızına Devam Ediyor

Piyasalarda Günün Özeti

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakmak üzereyiz ve ekonomik takvime baktığımızda yarın ABD’den gelecek olan perakende satışlar verisi ile piyasalar iyice hareketlenecek. Bugün ise gün içinde toparlanma yaşansa da petrol fiyatları üzerindeki baskını devam ettiğini görüyoruz ve ham petrol fiyatları yeniden brent petrolü geçmiş durumda. ABD dolar endeksi ise dalgalı seyrinin ardından akşam saatlerine doğru gelen yükseliş ile birlikte yeniden 99.00 seviyesinin üzerine attı kendini. Bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan istihdam değişimi -1 bin ile beklentiden iyi gelirken, işsizlik oranı da %5.8 ile beklentilerin üzerinde geldi. Verilerdeki iyileşme AUDUSD’de önemli bir hareketliliğin yaşanmasına sebep olmadı.
  • İtalya’dan sanayi üretimi -%0.5 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri EUR için negatif olsa da paritelerde etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere Merkez Bankası faiz oranı kararını açıkladı. Faizleri %0.5 seviyesinde sabit tutan BoE, varlık alım programında da değişime gitmedi. Kararlar sonrası GBPUSD’de alıcılar devreye girse de yükselişler kalıcı olmadı.
  • ABD’den işsizlik başvuruları 284 bin ile beklentiden kötü gelirken, verinin paritelerde önemli bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz.
Paritelerde son durum :
GBPUSD kararların açıklanmasından hemen sonra 1.4435 bölgesini test etti. Ardından bu bölge üzerinde tutunamayan parite yeniden 1.4400 semalarına gerilemiş durumda. Söylediğimiz gibi GBP üzerinde baskı devam ediyor ve GBPUSD’de bu tarz toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesi şuan bir sebep karşımıza çıkmıyor. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.44 bölgesi altında kapanışlar 1.42 bölgesine doğru kademeli bir düşüşün habercisi olabilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.4470 ve 1.4550 seviyelerinde olacak.
EURUSD‘de ise tutanakların yayınlanmasıyla birlikte satıcılar devreye girdi ve 1.0850 bölgesi altına bir geri çekilme yaşandı. Paritede satıcıların hakimiyet sahibi olmasıyla birlikte 1.0800 önemli destek durumunda. Yükselişlerde ise en yakın direnç olarak 1.0930 bölgesi karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle ise hedefte 1.0950 ve 1.1000 seviyeleri takip edilebilir.
ALTINda bugün ayıların geri dönüşüne tanıklık ettik. Sarı metalde 1090 bölgesinin geçilmesiyle birlikte düşüşler hız kazandı ve an itibariyle 1080 bölgesine kadar gelinmiş durumda. Aşağıda 1070 ve 1060 bölgeleri destek olarak önemini korurken toparlanmalarda 1090 ve 1100 bölgeleri artık direnç konumunda. Kısa vadede toparlanmalar yaşanması çok normal ancak orta ve uzun vadede ALTIN üzerindeki satış baskısı devam edecek gibi gözüküyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.