Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 14.01.2016

Asya’da Baskı Devam Ediyor

Çin borsaları dünkü rahatlama sonrası bugün tekrar baskı altında. Çin Şangay bileşik endeksi (SSEC) %4.00’e yakın düşerken, Şenzen CSI300 endeksi ise %3.0 üzerinde kayıpla kapattı günü. Diğer önde gelen Asya borsalarında da bugünün rengi kırmızı. Japonya Nikkei endeksi ve Avustralya ASX endeksinde %0.50 civarında kayıp varken Güney Kore’de satışlar daha derin, KOSPI endeksinde düşüş %1.00 üzerinde.
Ekonomik takvimde Çin ve Avustralya verilerini görüyoruz. Çin’den gelen rapora göre yeni krediler Aralık ayında 597.8 milyar yuan ile beklenti altı kalırken toplam finansman 1820 ile beklentilerin çok üzerinde. Yeni krediler beklenti altı kalsa da toplam finansmanda faiz ve munzam karşılık indirimlerinin etkisiyle çok önemli bir artış dikkatimizi çekiyor. Kasım ayına göre %80 artmış toplam finansman ve beklentinin de %50 üzerinde.
Avustralya’da da ev kredilerinde piyasa %0.5 düşüş beklerken %1.8 artış var Kasım ayında. Hem Avustralya hem de Çin’den gelen pozitif verilere rağmen AUDUSD’nin çok da parlak bir seans geçirdiğini söyleyemeyiz. Seans başında 0.70 direncini test eden parite sonrasında yaşanan düşüşle 0.6920 altına kadar geriledi.
Bu hafta Çin’den gelen güçlü ticaret dengesi verisine de Avustralya Doları’nın duyarsız kaldığını gördük.Aralık ayı Çin ticaret dengesi raporu ihracat ve ithalatın beklentilerden daha güçlü bir seyir izlediğini gösteriyordu. Fakat bu rakamlara AUDUSD beklenen yukarı yönlü tepkiyi vermemişti..
AUDUSD’de gerçekten bir toparlanmanın başladığını söyleyebilmek için 0.70 ve 0.7040 dirençlerinin aşıldığına tanıklık etmemiz gerekiyor. Diğer yandan aşağıda 0.6920 – 0.6900 destek bölgesinin kırılmasıyla birlikte yeni bir tur satış dalgası başlayabilir.
Daha uzun vadeli baktığımızda dün gelen istihdam raporunun da gösterdiği gibi RBA’nın yakın vadede yeni bir faiz indirimine gitmesi için pek bir neden yok gibi görünüyor ve AUDUSD’de 0.75 üzerine doğru keskin bir ralli yaşanmaması durumunda kurlar tarafında RBA’nın içi rahat. Bu nedenle zaman zaman toparlanma hareketleri yaşanmakla birlikte AUDUSD üzerindeki uzun vadeli baskının devam etmesini ve bu baskının kendisini özellikle 0.75’lere doğru yükselişlerde göstermesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.