Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 13.11.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Gece Asya seansında Japonya’dan revize edilmiş sanayi üretimi %1.1 ile beklenti üzeri geldi. Gelen veri JPY için pozitif oldu ancak paritelere önemli bir hareketlilik getirmedi.
Almanya’dan öncü büyüme beklentide %0.3 geldi ancak önceki veriye göre yavaşlama olması dikkatleri çekti. Fransa’dan ise öncü büyüme %0.3 ile beklentide geldi. Euro Bölgesi’nde de büyüme beklentiden kötü %0.3 geldi. Gelen veriler euro için negatif. Euro Bölgesi’ndeki büyümenin yavaşlaması Aralık ayında ECB’nin kolları sıvamasına neden olabilir.
Saat 15.30’da ise ABD’den perakende satışlar beklenti altında kaldı ve %0.1 geldi. Çekirdek perakende satışlar beklentiden kötü %0.2 ve ÜFE beklentiden kötü -%0.4 geldi.
Bugün hareketlilik yaşanan paritelere kısaca göz atalım.
USDTRY‘de cari işlemler dengesinin beklentiden iyi gelmesiyle TRY üzerindeki oluşan pozitif etki devam ediyor. Bugün ABD’den beklenti altı kalan perakende satışlardan da destek bulan paritede 2.8580 bölgesi test edildi. Ancak gelen toparlanmayla tekrar 2.86 bölgesi üzerine attı kendini USDTRY. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 2.86 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. Bu bölgenin geçilmesiyle 2.8550 yeni destek bölgesi olarak karşımıza çıkabilir. Doların ağırlığını hissettirmesiyle paritede yön yukarı döner ise 2.90 bölgesi önemli direnç durumunda.
GBPUSD 1.52 üzerinde kalmayı kafaya koymuş gibi. Bugün gün boyu bu bölgenin üzerinde seyreden paritede 1.5220 bölgesinde bir anda ayıların devreye girmesiyle geri çekilme başladı ve 1.5180 bölgesi test edildi. Ancak düşüşler uzun soluklu olmadı ve boğalar tekrar sazı eline aldı. Gelen toparlanmayla birlikte parite tekrar 1.52 üzerine attı kendini. Yükselişlerin devam etmesi durumunda yukarıda bir sonraki hedefimiz 1.5260. Bu direncin kırılması durumunda yükselişler hız kazanabilir. GBPUSD 1.52 bölgesi üzerinde kaldığı sürece gevşemeler alış fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz.
USDCAD petrol fiyatlarının Ağustos ayından beri en düşük seviyelerine gerilemesiyle birlikte bugün yükselişine emin adımlarla devam etti. 1.3270 bölgesine kadar bir gevşeme yaşansa da boğaların tekrar devreye girmesiyle 1.3340 bölgesine kadar yükseliş gerçekleşti. Paritede yükselişlerin devamıyla birlikte  bir sonraki direnç olarak 1.3390 bölgesi karşımıza çıkabilir. USDCAD 1.3260 bölgesi üzerinde kalındığı sürece satış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.