Petrolde Son Gelişmeler Neler?

Petrol Fiyatlarında Son Durum

Arz talep dengesinin sağlanamaması ve global büyüme üzerindeki baskı petrol fiyatlarına negatif yansımaya devam ediyor. Fed’in zaten son FOMC toplantısında faiz artışı için Aralık ayını masada tuttuklarını açıklamasından sonra gözler ABD’den gelecek olan verilere çevrilmişti. Ardından geçen hafta ABD’den istihdam raporu beklentiden çok iyi geldi. Gelen istihdam raporuyla da Aralıkta faiz artırımı ihtimalleri iyice güçlenirken, bu durum emtia fiyatları üzerindeki baskıyı iyice artırdı.
Ham petrol fiyatları Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Hafta başında 47.60 dolardan işlem gören ham petrol kademeli olarak düşüşünü sürdürdü ve ham petrolün varil fiyatı 41.80 dolara kadar geriledi.
Petrol fiyatlarındaki bu düşüşten tabi ki en çok USDCAD etkilendi. Hafta içerisinde 1.3340 bölgesine kadar yükselen paritede yukarı yönlü hareketler 1.32 üzerinde kalındığı sürece devam edebilir.
Salı günü Uluslararası Enerji Ajansı IEA da önemli bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda 2020 yılında petrol fiyatlarının 80 dolar altında kalacağı belirtildi. Düşük petrol fiyatlarının faturası Çin’deki büyümenin yavaşlığına kesildi.
OPEC’in pazar payını kaybetmemek için üretimde frene basmaması, arz – talep dengesinin sağlanamaması, Fed’in faiz artırımına gitme ihtimalinden dolayı doların güçlü devam etmesi ve global büyümedeki aşağı yönlü riskler devam ettiği sürece petrol fiyatlarında toparlanmanın gerçekleşeceğini söylemek zor. Kısa vadede toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede petrol fiyatları üzerindeki baskı devam edecek gibi gözüküyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.