FED Üyelerinin Son Durumu

Fed Üyelerinde Son Durum Ne?

Asya seansına baktığımızda baktığımızda borsaların günü ekside tamamladığını görüyoruz. Diğer yandan Japonya’dan revize edilmiş sanayi üretimi açıklandı. %1.1 ile beklenti üzeri geldi, piyasanın beklentisi %1.0 yönündeydi. Gelen veride iyileşme yaşanması JPY için pozitif fakat USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.
Gece yaşanan gelişmelere baktığımızda Fed başkanlarından açıklamalar geldiğini söyleyebiliriz. İlk olarak Fed’in en önemli ikici kişisi olan Fischer’dan gelen açıklamalara bakalım. Fischer, ABD’de enflasyonun önümüzdeki yıl yeniden sıçrayışa geçeceğini söyleyerek merkez bankasının faizleri artırmak için önümüzdeki ay harekete geçebileceğini belirtti. Fischer açıklamasının devamında ise enflasyonun gelecek yıl %1.5’e yükselmesini ve orta vadede %2 hedefine ulaşmasını beklediğini ifade etti. Bazı güçlerin özellikle güçlü dolar ve düşük enerji fiyatlarının 2015’te enflasyonu aşağıda tuttuğunu fakat bu güçlerin etkilerinin gelecek yıl azalacağını belirtti Fischer.
New York Fed Başkanı Dudley yaptığı açıklamada küresel ekonomiye yönelik endişelerin azaldığını ve Fed’in para politikasında sıkılaştırmaya başlamak için belirlediği şartların kısa süre içinde sağlanmasının gayet mümkün göründüğünü ifade etti. Enflasyon konusunda ise endişelerinin olduğunu belirten Dudley, ekonominin normal trendin üzerinde büyümeye devam etmesi ile birlikte bu endişelerin azalacağını belirtti.
St. Louis Fed başkanı Bullard Washington’da katıldığı konferansta açıklamalar yaptı. Bullard, sıfıra yakın faiz oranlarının ekonomi için ciddi riskler oluşturduğunu belirtirken, bir an önce Fed’in faizleri artırmaya bir an önce başlaması gerektiğinin altını çizdi.
Chicago Fed başkanı Evans ise temkinli konuştu. Evans, ABD’de enflasyonun sürdürülebilir şekilde arttığını 2016’nın ilerleyen dönemlerinde görülebileceğini belirtti. Açıklamasının devamında ise faiz artırımından önce enflasyonda yukarı yönlü ivme görülmesinin kritik olduğunu ve ilk artırımın ardından faizlerin son derece kademeli yükseltilmesi gerektiğini belirtti.
Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen iyi istihdam raporu ile birlikte USD bu haftayı baskılı geçirdi. Bugün de perakende satışlar açıklanacak. Güçlü istihdam raporundan sonra perakende satışların beklenti üzeri gelmesi durumunda Aralık ayı faiz artırımı olasılığı iyice artabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.