Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 12.11.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Gece Asya seansında Avustralya’dan 58.6 bin ile istihdam değişimi beklentiden çok iyi geldi. İşsizlik oranının da beklentiden iyi %5.9 gelmesiyle birlikte bu durum AUD’a son derece pozitif yansıdı.
Saat 09.45’te Fransa’dan aylık bazda TÜFE beklentide %0.1 geldi ve paritelerde beklenildiği gibi önemli bir etki yaratmadı.
Saat 10.30’da ise ECB başkanı Mario Draghi sahneye çıktı. ECB’nin Aralık ayı için para politikalarına değinen Draghi’nin açıklamaları paritelere hareketlilikler getirdi. Aralık ayında ek parasal genişleme hamlelerinin devam edeceğine dair sinyal veren açıklamalar euro satışlarını getirdi.
ABD’den ise 15.30’da haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 276 bin geldi. Ancak paritelerde bir etkisini göremedik.
Bugün hareketlilik yaşanan paritelere kısaca göz atalım.
EURUSD‘de bugün bir kez daha Draghi etkisiyle geri çekilmeler yaşadı ve 1.70 bölgesi altını test etti. Ancak ardından Yellen’ın yaptığı konuşmada para politikalarına değinmemesi ve diğer üyelerden beklenildiği kadar şahin tonlu açıklamalar gelmemesiyle birlikte paritede 1.0780 bölgesine kadar bir toparlanma geldi. EURUSD 1.07 bölgesi üzerinde kalmayı kafaya koymuş gibi. Yükselişlerin devam etmesiyle birlikte yukarıda 1.80 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkabilir.
USDCAD yükselişine bugün de devam etti. Petrol fiyatları üzerindeki baskının iyice artmasıyla parite 1.3330 bölgesine kadar yükseldi. Burada satıcıların devreye girmesiyle birlikte bir miktar gevşeme yaşansa da 1.32 bölgesi üzerinde kalındığı sürece bu tür gevşemeler karşımıza satış fırsatı olarak çıkmaya devam edecek gibi gözüküyor. Yükselişlerin devam etmesiyle ise yukarıda bir sonraki hedefimiz 1.34 bölgesi olacaktır.
ALTIN yine düşmeye doyamadı. Ayıların bugün de keyfine diyecek yoktu diyebiliriz. Gün içinde 1076 bölgesine kadar gerileyen sarı metal, bu bölgeden gelen toparlanmayla birlikte 1087 bölgesine kadar yükseldi. Ancak ayıların sazı tekrar eline alması uzun sürmedi ve aşağı yönlü hareketler gün içinde devam etti. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1074 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1090-1100 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.