Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 12.07.2015

Yunanistan’a Son 72 Saat, Tamam mı Devam mı?

Yunanistan ile kreditörler arasında aylardır süren müzakerelerde sona doğru yaklaştık. Özellikle hafta içinde Çipras’ın yeni tekliflerle gelmesi ve bu tekliflerin iyileştirilerek sunulması piyasada olumlu bir hava oluşmasına neden olmuştu. Fakat dün yapılan Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında Yunanistan’a üçüncü bir kurtarma programı sağlanması konusunda fikir ayrılığı yaşandı. Maliye bakanları, Çipras’ın sunduğu planın yeni bir yardım programı üzerinde müzakere başlatmaya yeterli olmadığı konusunda anlaştı.
Brüksel’de bir araya gelen maliye bakanları, en az 82 milyar euroluk yardım paketi müzakerelerinin detaylarını açma öncesinde Yunanistan’a yeni bir reform listesi verdiler ve bu listenin üç gün içinde meclisten geçmesini istiyorlar. Kreditölerin istediği reformlar bilindik; vergi tabanının genişletilmesi, özelleştirmeler, sosyal güvenlik sisteminin yenilenmesi. Üç gün içerisinde Yunan hükümetinin bu yeni listeyi yasalaştıramaması durumunda ise Almanya ülkenin 5 yıllığına geçici olarak eurodan çıkışını teklif etti fakat bu fikre başını Fransa’nın çektiği orta yolcular hiç sıcak bakmıyorlar.
Finlandiya maliye bakanı Stubb yaptığı açıklamada Çarşamba gününe kadar koşullar yerine getirmekte başarısız olursa Yunanistan’ın para birliğinden uzaklaştırılabileceğini ifade etti.
ABD hazine bakanı Lew yaptığı açıklamada Brüksel’deki tartışmaları yakından takip ettiğini ifade ederken, borçların sürdürülebilir olması gerektiğini ve tüm tarafların ortak bir zeminde buluşması gerektiğinin altını çizdi.
Eurogroup başkanı Dijsselbloem de açıklamalar yaptı. Yunanistan görüşmelerinde uzun bir yol gelindiğini ifade ederken, şimdi herşeyin liderlere bağlı olduğunu söyledi Dijsselbloem.
Almanya Şansölyesi Merkel, Pazar günü hiçbir koşulda Yunanistan konusunda anlaşma olmayacağını konusunda ısrar etti ve en büyük değerler olan güven ve itimatın kaybolduğunu söyledi.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve AB komisyonu başkanı Juncker, Yunanistan’ı Euro’da tutmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirttiler.
Görüşmeler sırasında kreditörlerin kendi aralarındaki anlaşmazlıklar da iyice ayyuka çıktı. Fransa, Almanya’nın geçici Grexit fikriyle dalga geçerken, Draghi ve Schauble arasında borç indirimi tartışması sırasında tatsız bir atışma yaşandı.
Yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmaması üzerine Yunanistan Ekonomi Bakanı Stathakis, ülkede bankalara uygulanan sermaye kontrollerinin en az iki ay daha devam edeceğini bildirdi. Burada önemli olan ECB’nin ELA’yı ne yapacağı. Büyük ihtimalle Çarşamba gününe kadar ELA desteği devam edecek ve sonrasında Yunan hükümetinden gelen hamleye göre yeni bir karar verilecek.
Hafta sonu yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmaması piyasaların açılmasıyla birlikte EUR üzerinde baskı oluşturabilir. EURXXX paritelerinde satışlar gelebilir. USD, CHF, JPY, ALTIN gibi güvenli limanlar ise haftaya yukarıda başlayabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.