Döviz Piyasalarında Parekende Satışların Etkisi

USD’nin Yüzünü Perakende Satışlar Güldürebildi Mi?

ABD’den açıklanan perakende raporu haftanın son işlem gününün beklenen verisiydi ve çekirdek perakende satışlar %0.1 ile beklentide gelirken perakende satışlar %0.2 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler USD için pozitif olurken verinin açıklanmasının hemen ardından USD alıcıları devreye girdi ve ABD dolar endeksinde de 96.00 seviyesi üzerine kadar bir toparlanmaya şahit olduk. Petrol fiyatlarına baktığımzda da an itibariyle 29 doların üzerine kadar gelinmiş durumda. Dilerseniz bugün gelen diğer verilere göz atalım.
  • Almanya’dan çeyreklik büyüme %0.3 ile beklentide gelirken Euro Bölgesi’nde de büyüme %0.3 geldi. Gelen verilerin etkisi EURUSD’de sınırlı oldu.
  • İngiltere’den inşaat çıktısı %1.5 ile beklentiden kötü gelirken, GBPUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
  • ABD’den öncü UoM tüketici güveni beklentiden kötü 90.7 geldi.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD‘de ise açıklanan büyüme verilerinin etkisi sınırlı olurken paritede dün 1.1370 üzerine kadar gerçekleşen yükselişin ardından bugün satıcılı seyir hakim diyebiliriz. Aşağıda 1.1240 seviyesinin tamamen geçilmesiyle geri çekilme 1.1160’lara kadar devam edebilir. Paritede yeniden toparlanma görmemiz halinde ise gözlerimiz 1.13 ve 1.1360 seviyelerinde olacak.
USDTRY bugün de günün erken saatlerinde 2.90’a doğru çıktığı yolculuğu alıcıların devreye girmesiyle sonlandırdı ve doların da beklentiden iyi gelen verilerin ardından değer kazanmasıyla 2.93 üzerine yükselmiş durumda. Aşağıda bir çok kez bahsettiğimiz gibi 2.92 ve ardından 2.90 bölgeleri önemli destek konumunda. Yukarıda ise 2.95 üzerine çıkılmasıyla 2.97’lere doğru bir yükseliş gerçekleşebilir. Kısa vadede geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
ALTINda ise bugün yatay bir seyir vardı. Son dönemde güveli liman cazibesini kullanarak talep gören sarı metalde 1200 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekelşmesi yukarı yönlü hareketin devam etmesini biraz daha destekleyebilir. Yukarıda 1260 ve 1280 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkarken geri çekilmelerde 1220 ve 1200 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. 1200 bölgesi üzerinde kalındığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.