Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 12.02.2016

Asya Borsaları Hala Suyun Altında

Çin piyasalarının tatil olması piyasaların rahat nefes alacağı algısını oluşturmuştu fakat beklendiği gibi olmadı. Asya borsalarındaki satıcılı hava hafta boyunca devam etti. Güney Kore KOSPİ endeksi günü %1.45’e yakın ekside kapatırken, Avustralya ASX endeksinde de %1.20’ye yakın düşüş yaşandı. Japonya Nikkei endekside bir gün aradan sonra %5’e yakın satış yiyerek haftayı tamamladı.
Gece Asya seansında RBA başkanı Stevens mikrofon başına geçti. Steven, piyasalarda yaşanılan gelişmeleri yakından takip ettiğini ve emtiya fiyatlarının düşüşüne AUD’un ayak uydurduğuna dikkat çekti. Gevşek para politikasına geçilmesi ve AUD’un düşmesinin büyümeye yardımcı olduğuna, şuanki istihdam piyasasının belirgin bir ölçüde geçtiğimiz yılın çok üzerinde olduğunu belirtti Stevens. Açıklamasının devamında ise yakında zamanda faizlerin artırılmasının olası bir durum olmadığına dikkat çekti.
RBA başkanı Stevens açıklamalarından sonra Avustralya’dan konut kredileri açıklandı. Gelen veri %2.6 ile beklentilerin altında kaldı. Piyasaların beklentisi %2.9 olması yönündeydi. Açıkcası RBA başkanı Stevens’ın ve gelen verinin AUDUSD’deki etkisi sınırlı oldu. Son dönemde USD üzerinde baskı olması nedeniyle AUDUSD’de bir miktar toparlanma var. AUDUSD’de 0.72 ve 0.7250 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 0.70 ve 0.6950 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.