Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 12.01.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Dün ekonomik takvimdeki veri yetersizliğinin ardından bugün İngiltere’den gelen veriler güne damga vurdu diyebiliriz. Beklenti altı kalan veriler GBP’ye kan kaybettirmeye devam ederken son 5 buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi GBPUSD paritesi. Ardından İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney’in konuşmalarını takip ettiysek de para politikasına dair önemli açıklamalar gelmedi. Petrol fiyatları ise gün içinde toparlansa da akşam saatlerinde ham petrolün varil başına fiyatının 30.17 dolarlara kadar gerilediğine şahit olduk. ABD dolar endeksinde ise toparlanma devam ediyor. Gün içerisinde 99.20 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi güne 99.00 bölgesi üzerinde devam ediyor. Bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Japonya’dan cari hesap 1.42 trilyon yen ile beklentiden kötü geldi. JPY için negatif olan verinin etkisi USDJPY’de sınırlı oldu.
  • İngiltere’den imalat üretimi -%0.4 ile, sanayi üretimi de -%0.7 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veriler GBP için son derece negatif oldu ve gün içerisinde satıcılı seyir devam etti.
  • ABD’den JOLT iş başlangıçları beklentide 5.43 milyon geldi. Gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde son durum :
GBPUSD‘de gelen beklenti altı veriler satıcılı seyrin devam etmesine destek oldu. Geçen hafta başından beri satış baskısı hakim olan GBP/USD de 1.45 bölgesi altında gerilendikten sonra beklediğimiz gibi aşağı yönlü hareket hız kazandı. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.4400 seviyesinin tamamen altına geçilmesiyle birlikte 1.4280 ve 1.4100 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Paritede toparlanma görülmesi halinde ise 1.48 bölgesinde yükselişlere satıcılardan tepki geldiğine şahit olabiliriz.
USDCAD‘de dünün ardından bugün de yeni zirve geldi ve son 13 yılın en yüksek seviyesi görüldü. Petrol fiyatlarındaki düşüşün bedelini CAD ağır ödemeye devam ediyor son dönemde. Paritede düşüşler beklediğimiz gibi kalıcı olmuyor ve alış fırsatı sunmaya devam ediyor. Yükselişlerin devam etmesi halinde 1.43 bölgesi üzerinde kapanışlar 1.45’lere doğru kademeli bir yükselişin habercisi olabilir. Geri çekilmelerde ise 1.4050 ve 1.3840 seviyeleri önemli destek durumunda. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede paritede yönün yukarı olmasını bekliyoruz.
ALTINda bu hafta ayıların borusu ötmeye devam ediyor. Güveli liman alımlarının da sona ermesiyle birlikte boğaların hakimiyeti yine uzun sürmedi ve sarı metal 1090 bölgesi altına kadar geriledi. Aşağıda 1070 ve ardından 1060 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanma görünmesi durumunda 1100 ve 1110 bölgelerinde ayılar boğaların hızını kesebilir. Uzun zamandır söylediğimiz gibi kısa vadede ALTINda toparlanmaların yaşanması çok normal ancak orta ve uzun vadede bu toparlanmaların bir yükseliş trendine dönmesini beklemiyoruz ve satış baskısının hakim olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.