Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 12.01.2016

Fed Mart’ta Faiz Artıracak mı?

FOMC üyesi ve Atlanta Fed başkanı Dennis Lockhart’ın dün akşamki yorumları piyasaya hareket getirdi. Lockhart, Fed’in Mart ayında faiz artırmak için yeterli veriye sahip olmayacağını ve piyasalardaki istikrarsızlığın bir kaç hafta daha devam etmesinin ABD ekonomisine zarar verebileceğini söyledi.
Lockhart enflasyonun Fed faiz artışı patikasında anahtar faktör olacağını belirtti ve %2 hedefinin yakalanacağına dair elle tutulur kanıtlar gerektiğini ifade etti. Lockhart ayrıca  2015 dördüncü çeyrekte verilerin daha zayıf görünebileceğini düşünüyor fakat %2.5 – %2.0 arası bir büyüme konusunda iyimser.
Lockhart daha önce de belirttiğimiz gibi diğer bir çok FOMC üyesi gibi enflasyon endişesine sahip ve Mart ayındaki toplantıya kadar enflasyonda istenen toparlanmanın başlamayacağını düşünüyor yorumlarından anladığımız kadarıyla. Petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi enflasyon konusundaki kötümserliğin en büyük nedeni.
Lockhart bu sene FOMC’nin oy veren üyeleri arasında değil ve şahin – güvercin skalasında merkezde olan bir üye. O yüzden merkezdeki üyelerin ne düşündüğünü göstermesi açısından söyledikleri önemli. Fakat FOMC üyelerinin çok çabuk fikir değiştirebildiğine tanıklık ettik daha önce. Yine Lockhart’ın Ağustos başında Eylül faiz artışı için yeşil ışık yakan yorumlarına rağmen bir kaç hafta sonra Çin paniğinin etkisiyle Eylül ayında artış için oy vermediğini hatırlıyoruz.
Ayrıca Brainard ve Tarullo gibi güvercin üyelerin bile Aralık ayında Yellen tarafından faiz artışı için oy  vermeye ikna edildiğinin altını çizelim. Yani Lockhart’tan gelen açıklamaları dikkate almakla birlikte önümüzdeki haftalarda enflasyonda ciddi bir kötüleşme yaşanmaması durumunda Fed’in bu sene dört faiz artışı beklentisinde bir değişiklik yaratma ihtimali düşük bizce.
Diğer bir FOMC üyesi Dalllas Fed başkanı Kaplan’dan da açıklamalar geldi. Kaplan da tıpkı Lockhart gibi bu sene oy verme hakkı olmayan bir üye fakat Mart faiz artışı konusunda biraz daha iyimser.
Ocak ayındaki toplantıya kadar faiz artışı için yeterli bilgi olmayacağını söyleyen Kaplan Mart ayında ise yeterli verilerin olacağını söyledi. 2016’da dört faiz artışının kesin bir durum olmadığını ve Fed üyelerinin açık fikirli olduğuna dikkat çekti Kaplan ayrıca.
Son günlerde Çin piyasalarındaki dengesizlik ve düşmeye devam eden petrol fiyatları Mart faiz artışı ihtimalini düşürmüş gibi görünse de Çin’in önümüzdeki haftalarda tekrar istikrara kavuşması ve enflasyonda önemli bir kötüleşme yaşanmaması durumunda Mart faiz artışı ihtimali hala güçlü bir şekilde masada bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.