Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 11.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Yine hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Haftaya petrol fiyatlarındaki düşüş damga vurdu diyebiliriz. OPEC’in petrol arzında frene basmama kararından sonra ham petrolün varil fiyatı 36 doların altını gördü. Dolar ise hafta başından beri güç kaybediyordu ancak haftanın son günü 15-16 aralıktaki kritik Fed toplantısı öncesi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazandı. Haftaya dediğimiz gibi bütün gözler Fed’de olacak ve Fed faiz artıracak mı artırmayacak mı sorularının hepsi cevap bulacak. Dilerseniz bugünün gelen verilerine göz atalım.
  • Almanya’dan TÜFE beklentide %0.1 geldi. Beklentide gelen verinin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
  • İtalya’dan çeyreklik işsizlik oranı %11.7 ile beklentiden iyi geldi ancak beklediğimiz gibi paritelerde etkisi sınırlı oldu.
  • Rusya Merkez Bankası beklendiği gibi faizleri %11.00’da sabit tuttu.t
  • ABD’den çekirdek perakende satışlar %0.4 ile beklentiden iyi, perakende satışlar ise %0.2 ile beklentide geldi. ÜFE de %0.3 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY bugün uçuşa geçti. Doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazandığı bugün parite 2.94 bölgesinin de kırılmasıyla birlikte gelen yükselişle 2.98 seviyelerini test etti. Haftaya Fed’in faiz artışına gitme ihtimalleri de zaten iyice güçlenmiş durumda. Yükselişlerin devam etmesiyle birlikte 2.98’lerde geçilirse direnç olarak 3.00 seviyesi yeniden söz konusunu olmuş durumda. Zaten kısa vadede gevşemelerin çok normal olduğunu, orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini beklediğimizi bir çok kez sizlerle paylaşmıştık.
GBPUSD 1.5130 bölgesi üzerinde tutunmayı kafaya zaten koymuş gibiydi. Bugün ise alıcıların devreye girmesiyle GBPUSD 1.52 bölgesi üzerine attı kendini. Bu bölgede üzerinde kalınması alıcı seyri destekleyebilir. Haftaya ise hem İngiltere’den hem Fed’in faiz kararıyla birlikte parite son derece hareketli olacak. Yükselişlerin devam etmesiyle 1.5240 ve 1.5300 seviyeleri önemli direnç. Geri çekilmelerde ise 1.5130 ve 1.5000 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
USDJPY güne hafif alıcılı başlamıştı ancak günün ilerleyen saatlerinde aşağı yönlü hareket hız kazandı ve 121 bölgesi altına kadar gerilendi. 122.50 bölgesi altında kalındığı sürece ayıların paritede hakim olmasını zaten bekliyorduk. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 120.40 ve 120.00 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 121.50 ve 122 seviyeleri önemli direnç bölgeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.