Uluslararası Döviz Piyasalarında Son Durum

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda belirsizliğin son derece fazla olduğu bir gün geçiriyoruz ve bunun sonucunda da paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. USD’nin üzerindeki baskıdan bugün de kurtulamadığına şahit olduk. Yellen’ın belki dolardaki bu düşüşe son verebileceği bekleniyordu ancak bu beklenti hayata geçmedi. Petrol fiyatlarına bakacak olursak düşüşler devam ediyor ve ham petrolün varil başına fiyatı 27 doların altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksi de 95.40 seviyelerinde ve satıcılı seyir sürüyor. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Yurt içinden cari hesap -5.07 milyar ile beklentilerden hafif kötü geldi. Ancak geçtiğimiz yıla göre cari açığın %26 oranında azalması dikkatlerden kaçmadı. Bu gerilemede petrol fiyatlarındaki düşüşün de dış ticaret açığına pozitif etkisinden bahsetmeden geçmeyelim.
  • Kanada’dan yeni konut fiyat endeksi %0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verinin USDCAD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den işsizlik başvuruları 269 bin ile beklentiden iyi geldi. İstihdam tarafında iyileşme devam ederken gelen veri USD için pozitif olsa da yarasına merhem olduğunu söyleyemiyoruz.
Paritelerde son durum :
EURUSD‘de toparlanma bugün de sürüyor. Gün içerisinde gevşemeler yaşansa da yeniden 1.13 bölgesi üzerine gelmiş bulunuyoruz paritede. Dolardaki güç kaybı devam eder ve paritede toparlanma sürerse 1.14 ve 1.1450 seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1240 ve 1.1160 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir.
USDTRY‘ye bakacak olursak bugün 2.9470 bölgesi üzerine kadar gelen yükselişten sonra satıcılar yeniden devreye girdi ve geri çekilmenin devam etmesiyle 2.92 en yakın destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Dolar önümüzdeki günlerde de güçsüz devam ederse bu bölgenin tamamen geçilmesiyle yeniden 2.90’lara doğru gevşemeler devam edebilir. Kısa vadede bu tarz geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
AUDUSD‘de sabah saatlerine 0.6980 bölgesine kadar yaşanan sert düşüşün ardından alıcıların devreye girmesiyle toparlanma yaşanıyor ve şuan parite önemli direnç dediğimiz 0.71 bölgesinin üzerini test ediyor. Bu bölgenin tamamen üzerine çıkılmasıyla gözlerimiz 50 ve 100 günlük hareketli ortalama dirençlerinin geçtiği 0.7150 bölgesinde olacak. Aşağıda ise 0.7000 ve 0.6980-70 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.