Piyasalarda Son Durum

Piyasalarda Günün Özeti

Yeni haftanın ilk günü yılın ilk pazartesi gününe göre sakin geçti diyebiliriz. Ekonomik takvimde önemli veriler olmasa da paritelerde hareketlilik bugün de devam etti. Petrol fiyatları son 12 yılın dibini görürken 31 dolar altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksi ise 98.50 seviyelerinde güne devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere ve paritelerdeki son duruma kısaca göz atalım.
  • İsviçre’den perakende satışlar -%2.1 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri CHF için negatif olsa da USDCHF’de önemli bir etkisi olmadı.
  • Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güveni 9.6 ile beklentiden kötü geldi. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Kanada’dan konut başlangıçları 173 bin ile beklenti altında kaldı. Hali hazırda kan kaybetmeye devam eden CAD için gelen veri negatif oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
USDCAD bugün petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte adeta uçuşa geçerek son 13 yılın yeni zirvesini gördü. Bu yılın kaybedenler kulübü üyeleri arasında CAD’i de görmemiz artık içten bile değil. Petrol fiyatları üzerindeki baskı CAD’i negatif etkilemeye ve bunun sonucunda da USDCAD’de yukarı yönlü hareketleri gelmeye devam ediyor. 1.42 bölgesi üzerine kadar yükselen paritede en yakın direnç bölgesi olarak 1.4280’ler karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin de tamamen geçilmesiyle 1.45 bölgesine kadar önemli bir direnç olduğunu söylemek zor. Aşağıda ise 1.4100 ve 1.4050 seviyelerinde geri çekilmelere alıcılardan tepkiler gelebilir. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
USDTRY günün ilk saatlerinde 3.04 bölgesi üzerine yükselişinin ardından satıcıların devreye girmesiyle gün içinde 3.0110 seviyelerine kadar gerilemişti. Ardından alıcılar yeniden ağırlıklarını hissettirdiler ve bu raporu yazdığımız sıralarda parite yeniden 3.04 bölgesi üzerine yükselmiş durumda. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi ile birlikte en yakın direnç bölgeleri olarak 3.0560 ve 3.0650 seviyeleri alıcıların hızını kesebilir. Geri çekilmelerde ise tabi ki 3.00 desteği önemini korurken bu bölgenin geçilmesiyle 2.9900 ve 2.9800 seviyeleri önemli destek konumunda.
ALTINda geçen hafta gelen güveli liman alımlarının bugün devam etmediğine şahit olduk ve hafif satıcılı seyir devam ediyor. 1100 bölgesi altına gerileyen sarı metalde boğaların borusu bugün ötmüyor diyebiliriz. Toparlanmalarda yukarıda 1110-1120 ve ardından 1140 bölgeleri önemli direnç. Ayıların yeniden hakimiyet sahibi olmasıyla ise 1070 ve 1060 bölgeleri destek olarak karşımıza çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.