Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 10.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Yine hareketli bir günü geride bırakıyoruz. İsviçre ve İngiltere Merkez Bankaları faiz kararları açıkladı bugün. SNB mevduat faizini %-0.75’te sabit tuttu. BOE de faizleri beklenildiği gibi %0.50’de sabit bıraktı. Varlık alım programı da 375 milyar sterlin ile sabit tutuldu. Ayrıca faiz ve varlık alım programı oylamasında da değişiklik yaşanmadığını görüyoruz. Yurt içinden ise yüzleri güldüren büyüme verisi 3. çeyrekte beklentiden iyi %4 geldi. ABD dolar endeksine baktığımızda ise dünkü düşüşten sonra bir miktar toparlanma yaşandığını söyleyebiliriz. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Japonya’dan BSI büyük imalat koşulları 3.8 ile beklentiden kötü geldi. Ancak gelen verinin USDJPY’de etkisi sınırlı oldu. Avustralya’dan ise istihdam değişimi 71.4 bin ile beklentiden çok iyi ve işsizlik oranı da %5.8 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler AUD için son derece pozitif oldu ve AUDUSD’de keskin bir yükseliş yaşandı.
  • İngiltere’den faiz oranı kararlarının dışında ticaret dengesi açıklandı. -11.8 milyar ile beklentiden kötü gelen veri GBP için negatif oldu ancak GBPUSD’ye önemli bir hareketlilik getirmedi.
  • Kanada’dan yeni konut fiyat endeksi %0.3 ile beklentiden iyi geldi. Beklentiden iyi gelen veri CAD’in yarasına merhem olmadı ve USDCAD’de yükselişler devam etti.
  • ABD’den işsizlik başvuruları 282 bin ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri USD için negatif oldu. İşsizlik başvurularının son 5 ayın zirvesinde gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.
EURUSD‘de bugün satıcıların borusu öttü diyebiliriz. Dünkü yükselişinden sonra 1.10 bölgesinin altına gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0950 bölgesinin tamamen altına geçilirse 1.0900 ve 1.0850 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Alıcılar yeniden devreye girer ve yükselişler paritede yeniden  söz konusu olur ise 1.1000 ve 1.1040 seviyeleri önemli direnç durumunda.
USDCAD güne hafif satıcılı başladı ancak ilerleyen saatlerde doların yeniden gücünü kazanması ve petrol fiyatlarındaki baskının artmasıyla birlikte yükselişlerin de yaşanması kaçınılmaz oldu. 1.36 bölgesi üzerine yükselen paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 1.3640 ve 1.3700 seviyeleri bir sonraki hedefimiz. Gevşemelerde ise 1.3560 ve 1.3500 önemli destek olarak çalışabilir. USDCAD’de kısa vadede gevşemeler yaşanması çok normal ancak orta ve uzun vadede petrol fiyatları üzerindeki baskıyla birlikte yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. 1.35 bölgesi üzerinde kalındığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
USDTRY‘de bugün yurt içinden beklentiden iyi gelen büyüme verisinin etkisi uzun soluklu olmadı ve yaşanan geri çekilmeden sonra yeniden 2.92 seviyelerine yükseliş gerçekleşti. Ancak hala bu bölgenin üzerinde kalıcı olunabilmiş değil. Yükselişlerin devam etmesi durumunda bu bölgenin üzerine tamamen geçilirse 2.94 bölgesine doğru yükselişler devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 2.90 ve ardından 2.87 bölgeleri önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.