Yellen’den Beklenen Açıklamalar

Yellen Nihayet Konuştu. Peki Neler Söyledi?

Bütün gözler Yellen’da demiştik ve Fed Başkanı mikrofon başına geçti. Konuşmanın önce çıkan başlıklarına bakacak olursak enflasyonun kısa vadede düşük seyretmesini beklediğini, ancak orta vadede %2’lik hedefine ulaşılacağını söyledi Yellen. Düşük petrol fiyatlarının ise büyümeye beklediklerinden daha fazla katkı vereceğini ve faiz artışlarının kademeli olacak gitmesinin doğru olacağına vurgu yaptı.
ABD dışındaki ülkelerdeki risklerin de büyüme için risk oluşturduğunun da altını çizen Yellen, ekonominin hayal kırıklığı yaratması durumunda faiz artışlarında daha yavaş bir yol izlenmesinin daha uygun olacağını söyledi. Çin’deki belirsizliğin de piyasalarda volatiliteye sebep olduğunun da altını çizdi. Faiz artışını ise uzun süre erteleselerdi ani bir artırımın resesyona yol açabileceği ve FOMC’nin yakın zamanda faizlerde indirim kararına gideceğini düşünmediğini söyledi.
ABD’deki finansal koşulların da son dönemde büyümeyi daha az desteklediğine dikkat çeken Fed Başkanı, emtia fiyatlarındaki düşüşün emtia ihracatçısı ülkeler için stresi tetikleyici bir durum olduğunu belirtti. Yellen yarın da aynı saatte mikrofon başında olacak ve biz de yine kendisinden gelecek açıklamaları yakın takipte olacağız. Bugün açıklanan verilere de kısaca göz atacak olursak :
  • Euro Bölgesi’nin hasta adamı Fransa’dan sanayi üretimi -%1.6 ile beklentilerden kötü gelirken, İtalya’dan da sanayi üretimi -%0.7 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler EUR için negatif olsa da EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı açıkçası.
  • İngiltere’den sanayi üretimi -%1.1 ile beklentilerden çok kötü geldi. İmalat üretimi de -%0.2 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler GBP için negatif oldu.
 
USDTRY‘de bugün satıcılı seyir sürüyor.  2.92 bölgesi altını bir kaç kez test eden kurda bu bölgenin altına inilirse 2.90 bölgesi önemli destek durumunda. Kısa vadede bu gibi geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Yeniden 2.97 üzerine çıkılmasıyla 3.00’a doğru yükselişlere şahit olabiliriz önümüzdeki dönemlerde.
 
EURUSD ise boğaların hakimiyetine bugün ayılardan kırmızı kart çıktı. 1.1240 altına gerileyen paritede bugün de test edilen 1.1160 en yakın destek seviyesi olarak bizleri selamlıyor. Ardından 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1050 seviyesinde düşüşlere boğalardan tepki gelebilir. Toparlanmanın yeniden söz konusu olmasıyla ise gözlerimiz 1.1300 seviyesinde olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.