Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 10.02.2016

ALTIN ve Platinyum Arasındaki İlişki Nedir?

Platinyum ve ALTIN, geçmişte krallara layık kabul edilen dünyadaki en değerli metaller, günümüzde finansal piyasalar ve dünya ekonomisi hakkında genel bir öngörü elde edebilmek için kullanılabiliyorlar. Birçok değerli metalde olduğu gibi platinyum rezervlerinin büyük çoğunluğu (80%) Güney Afrika’da bulunurken geri kalan keşfedilmiş rezervler Rusya ve Kuzey Amerika’da bulunuyor. 
Platinyum dünyadaki en nadir (altından 15 kat daha az) bulunan değerli metallerden olması nedeniyle arz ve talep dengesinde çok sivri değişimler ve bununla ortaya çıkan sert fiyat değişimleri gözlenebiliyor. Bu volatilite EMTIA piyasalarındaki bazı yatırımcıların ilgisini çekebiliyor ve büyük kar ve zarar olanakları ortaya çıkarıyor. Uzun vadede fiyat değişimleri ise dünya ekonomisindeki gelişmeler hakkında bir fikir elde edinebilme şansı çıkarıyor.
Altın ise dünyadaki en popüler değerli metallerden ve finansal piyasalarda toplam $119 milyar değerinde işlem görüyor. Platinyum ise yalnızca $2.2 milyarlık bir yatırım çekebiliyor. ALTIN yavaşlayan ekonomilerde yatırımcıların sığındığı liman olarak kabul edilirken platinyuma olan olası bir talep ve fiyat artışı ekonomik gelişmelerin iyi yöne gittiği şekilde değerlendirilebiliyor. Peki bu iki metalin partitesindeki değişim bize gelecekte yaşanacak olası bir resesyon veya ekonomik canlanma hakkında fikir verebilir mi?
Altın/platinyum paritesi 2009 global krizi öncesinde ortalama 0.5 dolaylarında gezinirken platinyumun altından çok daha değerli ve talep gören bir metaldi. Kriz öncesindeki balonun şişmesiyle beraber platinyuma olan talep daha da arttı ve parite 0.4 seviyelerini dahi zorladı. Krizin patlamasıyla beraber $2000 seviyelerinden $500 seviyelerine kadar inerek dibe vurdu ve parite 1.1’e kadar yükseldi. Kriz sonrası parasal genişleme politikalarının yoğunluğu ile beraber parite tekrar aşağılara gelse de platinyum bir daha 2009 öncesindeki seviyeleri göremedi ve parite son 5 yılda ortalama 1.1 seviyesinde kaldı.
Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi, Çin piyasalarındaki kriz ve Euro bölgesindeki sürekli ertelenen ekonomik sıkışma nedeniyle dünyada tekrar global bir resesyon tehlikesi baş gösterebilir mi sorusu sorulmaya başlandı. Altın/platinyum paritesi ise bu konuda bir dayanak olarak kabul edilebilecek verilerden. Parite şu anda tarihinin en yüksek seviyelerinde (1.20) ve son 2 yıldır düzenli bir artış içerisinde. Global kriz sonrası finansal piyasaların düzeleceğini öngören analistler platinyum alınıp altında beklemede kalmayı tavsiye ediyordu ancak şu an görünen tablo bu öngörünün çok tutmadığı yönünde. Altının platinyum karşısında galip gelmesi de olası bir resesyon tehlikesinin bazı EMTIA fiyatlarıyla da desteklendiğini gösteriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.