Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 09.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Geçen haftaya göre daha sakin bir haftaya devam ediyoruz. Ancak paritelerde hareketlilik yine oldukça fazla ve karşımıza önemli fırsatlar çıkmaya devam ediyor. Bugün doların diğer para birimlerine karşı kan kaybettiğini ve ABD dolar endeksinin 97.40 seviyelerine kadar gerilediğini görüyoruz. Bu akşam ise RBNZ’nin para politikası kararları açıklanacak. Faizlerde 25 baz puan indirime gidilmesi bekleniyor. Bu dakikalarda NZDUSD’de önemli hareketlilikler yaşanabilir şimdiden bizden söylemesi. O zaman dilerseniz bugünün gelen verilerine kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan Westpac tüketici güveni endeksi önceki veriden kötü %-0.8 geldi. Konut kredileri ise -%0.5 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu. Japonya’dan çekirdek makine siparişleri beklentiden iyi %10.7 geldi. Beklenti üzeri gelen veri JPY için pozitif oldu. Çin’de ise enflasyon %1.5 ile bekelntiden iyi gelse de %3 hedefinden hala çok uzak olunduğunu söyleyebiliriz.
  • Almanya’dan ticaret dengesi 20.8 milyar ile beklentiden iyi geldi. Ancak EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den ise ham petrol stoklarının -3.6 milyon ile beklentinin altında geldiğini görüyoruz.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
USDTRY bugün bir aşağı bir yukarı seyretti ve bir türlü yönünü bulamadı. Paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 2.92 direnci de geçilirse 2.94 bölgesi ne doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Aşağıda ise 2.90 bölgesi ve ardından 2.87 önemli destek olma özelliğini koruyor. Kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
ALTIN‘da yükselişler 1080 bölgesi üzerinde kalıcı olamıyor. Bugün de 1085 bölgesini test eden sarı metalde ayıların yeniden sazı eline almasıyla 1070 bölgesine gelindi. Yukarıda 1090 bölgesi son derece önemli direnç. Bu bölgenini altında kalındığı sürece satış için iyimser olmaya devam edeceğiz. Düşüşlerin yeniden hız kazanmasıyla ise aşağıda 1065 ve 1060 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir.
USDJPY bugün sert düştü. Doların değer kaybetmesiyle birlikte satıcıların hakim olduğu paritede 123 bölgesi altında kalındığı sürece satış için iyimser olduğumuzu bir çok kez söylemiştik. Gün içinde ise 122 bölgesinin de altına gerileyen USDJPY’de düşüşlerin devam etmesi durumunda 121.00 ve 120.50 bölgesi bir sonraki destek bölgelerimiz. Yukarıda ise 122 ve 122.50 bölgeleri önemli direnç durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.