Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 09.10.2015

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Dün gece FOMC tutanaklarını açıklandı. Bu tutanakların zayıf istihdam raporu öncesinde geldiğini yeniden hatırlatalım. Baktığımızda piyasaya keskin hareketler getirecek çok önemli yeni bir bilgi yoktu tutanaklarda. FOMC’nin temkinli olması Asya seansının açılması ile birlikte NZDUSD ve AUDUSD’de dolar satışları geldi. Her iki paritede de gün boyunca yükselişler devam edebilir.
Asya seansı demişken neler yaşanmış isterseniz bir göz atalım. Aslında baktığımızda Avustralya dışında önemli bir veri gelmediğini görüyoruz. Sadece Avustralya’dan konut kredileri verisi açıklandı. Açıklanan verinin %2.9 ile beklenti altında kaldığını gördük fakat baktığımızda AUDUSD’de pek de bir etkisi olmadığını görüyoruz.
Borsalara baktığımızda ise güzel bir tatilden dönen Çin Şangay endeksinin bugün de kapanışa doğru %1.2 artıda olduğunu söyleyebiliriz. Güney Kore KOSPI de %0.68 artıda devam ediyor. Japonya Nikkei %2’ye yakın artıdayken, Avustralya ASX endeksi ise %0.74 ekside kapandı. 
BoE üyes Carney’den de gece önemli açıklamalar geldi. Fed’in faizleri artırması BoE’nin fazi artırım beklentisini etkilemeyeceğini ve BoE’nin faizleri artırması için Fed’in hamlesini beklemeyeceğini ifade etti. Carney açıklamasının devamında Çin’in İngiltere için önemli bir faktör olduğunu fakat Çin büyümesinin BoE üzerinde kesin sonuçları doğurmayacağını belirtti. 
FOMC tutanakları sonrası gün boyunca dolar üzerindeki baskı devam edebilir. Belirttiğimiz gibi USDTRY’de 2.8950-2.89 bölgesi son derece önemli destek. Ayılar bu bölgede sert boğa tepkileriyle karşılaşabilir. USDTRY’de yeniden yükselişten bahsetmemiz için 2.95 ve sonrasında 2.9850 bölgesinin tamamen geçilmesi gerekiyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.