Uluslararası Piyasalar – IMF’den Uyarı

IMF Global Risklere Dikkat Çekti

IMF global ekonomik görünüm raporunu yayınladı. Raporda 2015 yılında global büyüme tahmini %3.5’ten %3.3’e indirildiği ifade edilirken, Yunanistan ve Çin kaynaklı riskler nedeniyle küresel büyüme hız tahminini düşürdüğü belirtildi.
2015 yılı için Çin büyüme tahmini %6.8 sabit bırakılırken, 2015 yılı için Euro Bölgesi büyüme hızı tahmininde de değişikliğe gidilmeyerek %1.5’le sabit tuttuldu. ABD ekonomisi için büyüme tahmini ise %3.1’den %2.5’e indirildi.
IMF, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin zayıflayacağını ve gelişmiş ekonomilerin ise kademeli büyüyecğini ifade etti. Bununla birlikte Yunanistan krizinin öngörülenden çok daha ağır sonuçlarının olabileceğine vurgu yapıldı. Düşük emtia fiyatlarının ise yoksul ülkeler için risk yaratacağı belirtildi.
IMF baş ekonomisti Blanchard’dan açıklamalar geldi. Son gelişmelerin Yunanistan krizinde bulaşıcılığın sınırlı olduğunu gösterdiğini açıklarken, Çin’de hisse senetlerinde ekonomik temeli olmayan bir yükseliş yaşandığını ve Çin hisse senetleri piyasasında balonun patlamış göründüğünün altını çizdi Blanchard. Diğer yandan AB ve Japonya’da enflasyonun yükselmesini beklediklerini ve piyasalardaki karışıklığın devam etmesini beklediklerini ifade etti Blanchard.
IMF’den yayınlanan rapor sonrasında ve Blanchard’ın açıklamalarından sonra paritelerde bir hareketlenme yaşanmadı çünkü piyasanın gözü Yunanistan üzerinde olduğu için.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.