Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 09.03.2016

Forex Akşam Analizi

Artık ECB kararlarına sayılı saatler kaldı ve yarın adeta dananın kuyruğu kopacak. Bugün ise Kanada Merkez Bankası’nı takip ettik. Faizleri beklentilere paralel olarak %0.50’de sabit bırakan BoC, karar metninde güvercin bir tutum takınmaması sonrası CAD alıcıları devreye girdi ve petrol fiyatlarındaki toparlanmanın da etkisiyle USDCAD’de sert bir düşüşe şahit olduk.
Akşam saat 22.00’da ise sahneye RBNZ çıkacak ve Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz oranını takip edeceğiz. RBNZ’nin de faizleri %2.50 seviyesinde sabit tutması bekleniyor piyasalar tarafından. Bu dakikalarda NZDUSD paritesinde hareketliliklere hazır olmakta fayda var. Borsalara baktığımızda Avrupa Borsalarının petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle günü yeşil bölgede kapattığını görüyoruz. BIST 100 de günü %1.36 yükseliş ile tamamladı. ABD dolar endeksinde de satıcılı seyir sürüyor. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den imalat üretimi %0.7 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri GBP için son derece pozitif oldu.
  • ABD’den toptan eşya envanterleri %0.3 ile beklentilerden kötü gelse de paritelerde önemli bir etkisi olmadı.
  • Avustralya’dan Westpac tüketici güveni -%2.2 ile önceki veriden kötü geldi ancak AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD artık ECB kararlarını iple çekiyor. Bugün güne satıcılı başlayan parite, 1.0950 seviyesinde alıcıların devreye girmesinin ardından yönünü yukarı çevirdi ve soluğu yeniden 1.0000 seviyesi üzerinde buldu. Toparlanmanın devam etmesi durumunda en yakın direnç bölgesi olarak 1.1050 bizleri bekliyor olacak. Ardından 1.1160 seviyesi direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.0950 seviyesi önemli destek olarak görevini yerine getirmeye hazır. Yarın Draghi’nin piyasaları hayal kırılığına uğratması ile paritede Aralık ayında olduğu gibi sert yükselişlere şahit olabiliriz.
USDTRY‘de satış baskısının bugün arttığına şahit olduk. Doların güne güçsüz devam etmesi ve yarın ECB’den ek parasal genişleme beklentileri TRY’ye pozitif yansıması paritede düşüşleri beraberinde getirdi. 2.90 altına gerileyen kurda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 2.88 bölgesi önemli destek durumunda. Bu seviyenin geçilmesiyle 2.86’lara kadar gevşemelere şahit olabiliriz. Yukarı yönlü hareketin hacmini artırmasıyla ise 2.92 ve 2.9350 seviyeleri hedeflenebilir.
AUDUSD tırmanışını sürdürüyor. Son dönemde Avustralya’dan gelen iyi veriler ve emtia fiyatlarındaki toparlanma paritede boğaların hakimiyet sahibi olması için uygun ortamı hazırlamış durumda. Çin hakkındaki endişelerin şimdilik bir kenara atıldığını görüyoruz. 0.74 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam ettiğine şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise 0.7380 ve 0.7300 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.