Döviz Piyasalarında Bugün Yaşananlar

Piyasalarda Günün Özeti

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Dolar kan kaybetemeye devam ediyor ve ABD dolar endeksi 96.00 seviyesinin de altına gerilemiş durumda. Artık bütün gözler Fed Başkanı Yellen ve konuşmalarında. Petrol fiyatlarına baktığımızda ise baskının devam ettiğini gördük bugün de. Ham petrolün varil başına fiyatı an itibariyle 29 dolar seviyesine çok yakın. Dilerseniz bugün açıklanan verilere göz atalım.
  • İsviçre’den işsizlik oranı %3.4 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verinin CHF paritelerinde etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan sanayi üretimi -%1.2 ile beklentilerin çok altında kaldı. Gelen veri EUR için negatif olsa da EURUSD’de toparlanma hala devam ediyor.
  • İngiltere’den ticaret dengesi -9.9 milyar sterlin ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verini GBPUSD’de önemli bir etkisi olduğunu söyleyemeyiz.
Paritelerde son durum :
EURUSD gözünü yukarılara dikti ve toparlanma sürüyor. 1.1240 bölgesinin tamamen geçilmesiyle beklediğimiz gibi yükselişlerin hız kazandığı paritede 1.13 üzerine gelinmiş durumda. Toparlanmanın devam etmesiyle birlikte 1.1380 ve 1.1470 seviyelerinde alıcılara tepki gelebilir. Dolar bu şekilde değer kaybetmeye devam ederse paritede önümüzdeki günlerde daha da yukarılar gelebilir açıkçası ancak bu hafta Yellen’ın açıklamaları paritenin kaderini değiştirebilir. Düşüşlerde ise gözlerimiz 1.1240 ve 1.1160 seviyelerinde olacak. Ardından 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 seviyesi önemli destek konumunda.
USDCHF‘de geri çekilme bugün de devam ediyor ve kritik seviyelere gerilemiş durumda. 0.97 bölgesinin de altını test eden paritede bu bölgenin tamamen geçilmesiyle geri çekilme bir miktar daha devam edebilir. Paritede yönün yeniden yukarı dönmesiyle ise 0.99 ve 0.9960 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Kısa vadede bu tarz gevşemeler gelmesi çok normal ancak orta ve uzun vadede SNB’nın değerli frank istememesinin etkisiyle de yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
ALTINda boğalar hakimiyeti elden bırakmaya niyetli gözükmüyor. 1170 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmeye devam ediyor ve toparlanma sürüyor. Yukarıda 1200 bölgesini tamamen geçilmesiyle ayılar artık ringe havlu atabilirler. Aşağıda ise 1190 ve 1170 bölgeleri önemli destek konumunda ve bu bölgeler üzerinde kalındığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Ancak ABD tarafından gelecek veriler ve gelişmeler sarı metalin de kaderini belirleyecektir önümüzdeki dönemde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.