Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 09.02.2016

Gelen Veriler Sonrası EURUSD ve USDCHF

Önemli bir hafta içerisindeyiz ve piyasaların gözü kulağı yarın ve perşembe günü Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşmalarında olacak. Para politikası ile vereceği sinyaller ile piyasalarda hareketlilik oldukça fazla olabilir açıkçası. Bugün ise gelen veriler ve açıklamalar ve dilerseniz onlara kısaca göz atalım.
İsviçre’den işsizlik oranı %3.4 ile beklentilerden bir tık iyi geldi. Önceki veriye baktığımızda bir değişiklik yaşanmadığını görüyoruz ve gelen verinin USDCHF’de etkisi sınırlı oldu. Doların son günlerde güç kaybetmesinin de etkisiyle paritede aşağı yönlü hareket devam ediyor ve kritik seviyelere gerilemiş durumda. 0.98 bölgesinin de altını test eden paritede bu bölgenin tamamen geçilmesiyle geri çekilme bir miktar daha devam edebilir. Kısa vadede bu tarz gevşemeler gelebilir ancak orta ve uzun vadede SNB’nın değerli frank istememesinin etkisiyle de yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan da sanayi üretimi -%1.2 ile beklentilerin çok altında kalırken ticaret dengesi 19.4 milyar ile beklentide geldi. Sanayi üretimindeki bu düşüşün petrol fiyatlarındaki üzerindeki baskının, jeopolitik risklerin, Çin’de ve gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın da önemli pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki Almanya’dan beklenti altı kalan veri EUR için negatif oldu ancak EURUSD’de toparlanma sürüyor. 
Yukarıda 1.1240 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor ve bu bölgenin alınmasıyla yukarı yönlü hareketin devam ettiğine şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise gözlerimiz ilk olarak 1.1160 seviyesinde olacak. Ardından 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 seviyesi satıcıların hızını kesebilir. Mart ayı ECB toplantısı euro için son derece kritik olacak ve önceki toplantıda Draghi’nin bahsettiği yeni ek gevşeme hamleleri gelecek olursa EUR üzerinde yeniden baskı oluşabilir. 
Ayrıca ECB üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Linde ise İspanya ekonomisinin bu yıl %2.8 civarında büyüme kaydedeceğini beklediğini ancak bu senaryonun tamamen risklerden arındırılmış olmadığını söyledi. Ayrıca İspanya’da bankaların düşük faiz oranlarıyla mücadele ettiğini söyledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.