Döviz Piyasalarının Bugünkü Durumu

Piyasalarda Bugün Yaşanlar

Dün söylediğimiz gibi ekonomik takvim bugünden itibaren ısınmaya başladı ve karşımıza çok önemli fırsatlar çıkmaya devam ediyor. Bugün ise güne petrol fiyatlarındaki düşüşün damga vurduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde ham petrol fiyatlarının varil başına 37 doların altına kadar gerilediğini görüyoruz. OPEC’in üretimde frene basmama ısrarı devam ederse petrol fiyatları üzerindeki baskıda önümüzdeki dönem devam edecek gibi gözüküyor. Dilerseniz bugünün öne çıkan verilerine göz atalım :
  • Asya seansında Japonya’dan final büyüme verisi %0.3 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri JPY’ye pozitif yansıdı. Avustralya’dan NAB işletme güveni 5 ile beklentiden iyi geldi. Çin’den ise ticaret fazlası 343 milyar yuan ile beklenti altı geldi. Çin’den verilerin PBoC’nin attığı adımlara rağmen kötü gelmeye devam ettiğini görüyoruz.
  • Türkiye’den sanayi üretimi %4.6 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri TRY için pozitif oldu ancak USDTRY’de düşüşler uzun soluklu olmadı.
  • Euro Bölgesi’nden 3.çeyrek revize edilmiş büyüme verisi %0.3 ile beklentide geldi. Gelen veriyle birlikte EURUSD’de önemli bir hareketlilik yaşanmadı.
  • İngiltere’den ise Halifax konut fiyat endeksi -%0.2 ile beklentiden kötü geldi. İmalat üretiminin de beklentiden kötü -%0.4 geldi. Sanayi üretimi ise beklentiden hafif iyi %0.1 geldi. Gelen veriler GBP için son derece negatif oldu.
  • Kanada’dan inşaat izinleri %9.1 ile beklentiden iyi geldi ancak şuan için USDCAD’de önemli bir hareketliliğe sebep olmadı.
GBPUSD haftaya satıcılı başlamıştı ve  İngiltere’den gelen beklenti altı veriler sonrası satıcıların iyice ağırlığını hissettirmesiyle birlikte düşüşler hız kazandı. 1.5000 seviyesinin altına gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.4940 ve 1.4900 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.5050 ve ardından 1.5100 seviyelerin önemli direnç durumunda. GBPUSD 1.5050 bölgesinin altında kaldığı sürece alış için iyimser olmayacağız.
USDCAD‘de yükselişler bugün de devam etti. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş CAD’in canını sıkmaya devam ediyor. Paritede uzun süredir yönümüzün yukarı olduğunu sizlerle paylaşmıştık zaten. 1.35 bölgesi üzerinde kalındığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz. Yukarıda 1.36 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.3500 ve 1.3450 bölgeleri önemli destek durumunda.
ALTIN sakin bir gün geçirdi. Gün içerisinde boğaların devreye girmesiyle 1079 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleşti ancak bu bölgelerde fazla kalıcı olunamadı. Kısa vadede toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede sarı metal üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. 1090 bölgesi altında kalındığı sürece satış için iyimseriz. Aşağıda ise 1060-1050 bölgesi önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.