Uluslararası Döviz Piyasaları – Euro Bölgesi

Euro Bölgesi 3. Çeyrekte Beklentide Büyüdü

Geçen hafta perşembe günü ECB’nin mevduat faizinde 20-30 baz puan arası bir indirim yapması bekleniyordu ancak faizlerde 10 baz puanlık indirim yapılması ve ardından Draghi’nin tahvil alım programının artırılmadığını, yalnızca süresinin uzatıldığını açıklamasıyla birlikte piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmıştı ve EUR alıcıları devreye girmişti. Ardından ise çok keskin bir yükseliş yaşanmıştı EURUSD’de.
Bugün ise Euro Bölgesi’nden 3.çeyrek revize edilmiş büyüme verisi açıklandı. Veriye baktığımızda %0.3 ile beklentide geldiğini görüyoruz. Gelen veriyle birlikte EURUSD’de önemli bir hareketlilik yaşanmadı. Paritede 1.0850 ve ardından 1.0800 seviyeleri geri çekilmelerde önemli destek olarak çalışabilir. Yükselişlerde ise 1.0900 ve 1.0940 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkabilir.
İngiltere’den ise bugün Halifax konut fiyat endeksi -%0.2 ile beklentiden kötü geldi. İmalat üretiminin de beklentiden kötü -%0.4 geldiğini görüyoruz. Sanayi üretimi ise beklentiden hafif iyi %0.1 geldi.
Haftaya satıcılı başlayan GBPUSD’de gelen beklenti altı veriler sonrası satıcılar iyice ağırlığını hissettirmesiyle birlikte düşüşler hız kazandı. 1.5000 seviyesinin altına gerileyen paritede 1.4940 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir. Bu bölgenin de geçilmesiyle düşüşler hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.5050 ve ardından 1.5100 seviyelerin önemli direnç durumunda. GBPUSD 1.5050 bölgesinin altında kaldığı sürece alış için iyimser olmayacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.