Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 08.08.2015

Moody’s Ne Nota Ne de Görünüme Dokundu

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu seneki ikinci değerlendirmesinde de notumuzda herhangi bir güncellemeye gitmedi. Kredi notumuz Baa3 seviyesinde sabit kalırken, not görünümümüz de negatif olarak teyit edildi böylece.
Moody’s bir sonraki not değerlendirmesi 4 Aralık’ta yayınlanacak ve şu anki siyasi ve jeopolitik risklerin zayıf ekonomik göstergelerle birlikte devam etmesi durumunda kurumdan not indirimi getirme riski var.
Diğer yandan sabah saatlerinde açıklanan Çin Temmuz ayı ticaret dengesi 43 milyar ile beklentilerin çok altında kaldı. İthalat %8.1 düşüş ile beklentide gelirken, ihracat %1.5 düşüş beklentisine karşı %8.3 düştü. Yani beklenti altı ticaret dengesinin en büyük sorumlusu beklentinin çok altında kalan ihracat.
Zayıf ithalat zayıf iç talebin zayıf ihracat ise zayıf global talebin göstergesi ve Çin hükümeti ve merkez bankası %7.00’lik büyüme hedefine ulaşmak için teşvik politikalarına devam etmek zorunda kalabilir. 
Dün açıklanan ABD istihdam raporuna piyasaların ilk anda verdiği olumlu tepki raporun detaylarının sindirilmeye başlanması ile terse döndü. Özellikle ortalama saatlik kazançlarda yıllık bazdaki artışın beklenti altı kalması ikinci kez düşünmeye sevk etti piyasayı fakat biz hala bu raporun Eylül ayı faiz artışını masadan kaldırmadığını düşünüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.