Uluslararası Döviz Piyasalarında Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Asya tarafına baktığımızda Çin’de piyasaların hafta boyunca kapalı olacağını görüyoruz. Bu hafta ise gözler Fed Başkanı Yellen’ın konuşmaları olacak. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise ABD dolar endeksinde öğlen saatlerinde 97.40 bölgesine kadar bir yükselişin ardından yeniden 96.70 seviyelerine gelindiğini görüyoruz. Bugün de USD’nin paritelerde baskısı uzun soluklu olmadı açıkçası. Petrol fiyatları üzerinde baskı ise sürüyor. Yeniden 30 doların altına gerileyen ham petrolün varil başına fiyatı an itibariyle 30 dolar seviyesinin biraz üzerinde. Dilerseniz bugünün öne çıkan verilerine göz atalım.
  • Sakin geçen bir Asya seansı görüyoruz. Japonya’dan cari hesap 1.64 trilyon ile beklentilerden iyi geldi. Ancak ortalama nakit kazançların %0.1 ile beklenti altı kalması JPY için negatif oldu. Günün ilk saatlerinde USDJPY’de toparlanma yaşansa da ardından JPY’nin kuvvetli devam etmesiyle birlikte aşağı yönlü hareket kaldığı yerden devam etti.
  • Türkiye’den sanayi üretimi %4.5 ile beklentilerden iyi geldi. Açıkçası gelen verinin USDTRY’de önemli bir etkisi olmadı.
  • Kanada’dan inşaat izinleri %11.3 ile beklentiden çok iyi geldi. Gelen veri CAD için pozitif olsa da USDCAD’de etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde son durum :
EURUSD günün ilk saatlerine sakin bir başlangıç yapmasının ardından dolar boğalarının devreye girmesiyle 1.1070 bölgesine kadar geriledi ancak ardından verdiklerinden fazlasını geri alarak yeniden 1.1160 bölgesi üzerine yükselmeyi bildi. Bu bölge üzerinde kalıcılık sağlanırsa gözlerimiz 1.1200 ve ardından 1.1240 seviyelerinde olacak. Geri çekilmelerde ise 1.11 ve 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 seviyelerinde olacak. Bu hafta Başkan Yellen’ın para politikasıyla ilgili açıklamalarında güvercin bir tutum takınması EURUSD’de toparlanmayı devam ettirebilir.
USDTRY haftaya alıcılı başladı ve 2.95 üzeri test edilen paritede yukarıda 2.9550 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. 2.95 üzerinde gerçekleşecek kapanışlar kademeli olarak paritede bizi yukarılara götürebilir. Aşağıda ise 2.92 ve 2.90 bölgeleri önemli destek olma özelliğini koruyor. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
USDCAD‘e baktığımızda ise cuma günü alıcıların devreye girmesinin ardından bugün de yükselişler devam etti ancak 1.3960 bölgesi alıcıların hızını kesmiş durumda açıkçası. Bir miktar geri çekilme yaşanan paritede aşağıda 1.3840 ve 1.3720 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 1.3960 üzerine tamamen çıkılması durumda 1.4000 ve 1.4150 seviyeleri önemli direnç durumunda. Kısa vadede geri çekilmeleri görmemiz son derece normal ancak orta ve uzun vadede petrol fiyatları üzerindeki baskının da devam etmesiyle birlikte yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.