Tarım Dışı Döviz Piyasaları Raporu

Tarım Dışı İstihdamdan Ne Beklenmeli?

İşte yeni yılın ilk ABD istihdam raporu bugün bir kaç saat içerisinde açıklanacak. Açık ara her ayın en önemli verisi olduğuna kimsenin bir itirazı yoktur herhalde. Hafta boyunca piyasalar Çin’de yaşananları yani borsalara gelen sert satışları konuşsa da istihdam raporu piyasalarda önemli hareketlenmelere neden olacak. Veri için her ay beklentileri ve piyasa üzerinde yaratabileceği etkileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki bu ay için beklentiler nedir ve ne gibi hareketler yaşanabilir?
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, beklenti 203 bin.
İşsizlik oranı, beklenti %5.0.
Ortalama saatlik kazançlar, beklenti %0.2.
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 257 bin,  önceki veri 211 bin.
Aralık ayı haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 275 bin, Kasım ayı 269 bin.
ISM imalat istihdam bileşeni 48.1, önceki 51.3.
ISM hizmetler istihdam bileşeni 55.7, önceki 55.0.
ISM imalat istihdam bileşeni 50 atlına sarkarak Aralık ayında daralma sinyali verdi. ADP verisine baktığımızda ise iyi bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. Diğer yandan ABD ekonomisinin can damarı olarak nitelendirilen hizmetler sektöründe ufak da olsa bir iyileşme var. Haftalık işsizlik başvurularında ise az da olsa bir artış yaşanmış.
Neye dikkat edilmeli?
Piyasalar genelikle ilk olarak rapor açıklandığında tarım dışı istihdam değişimi verisine odaklanır fakat 15.30’da tdi değişimi kadar önemli olan hatta Fed’in daha yakından takip ettiği ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı gibi diğer önemli istihdam göstergeleri açıklanacak. Maaşlardaki artışın hızlanması ileride enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacak düşüncesi hakim Fed’de. Bu nedenle tdi değişimi ve işsizlik oranı verisinin yanında maaşlardaki artış verisine de özel bir dikkat gösterilmeli.
Yani sadece tdi değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılgı yaşama ihtimalimiz artabilir. Beklentiden iyi bir tdi değişimine karşı beklenenden daha düşük bir maaş artışı nette zayıf bir rapor olarak algılanabilir piyasa tarafından.
Niye önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışlarının devam etmesi için enflasyonda toparlanmanın devam etmesini istiyor Fed. Yukarıda da vurgu yaptığımız gibi dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik maaşlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt.
Hafta içerisinde Fed’in ikinci ismi Fischer’dan temkinli tonda açıklamalar geldi. Fischer, Çin’de yaşananların piyasalardaki riskleri arttırdığına dikkat çekti. Açıkcası Fed istidam piyasasındaki gelişmelerden son derece memnun fakat maaşlarda beklenen artış yaşanmaması ve küresel çapta risklerin artması durumunda ise Fed’den daha temkinli bir tutum görebiliriz önümüzdeki günlerde.
Veriler doları nasıl etkiler?
Piyasalardaki kaos ortamı ve diğer yandan jeopolitik risklerin artması yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. EURUSD 1.07 seviyelerine geriledikten sonra alıcılar devreye girdi ve 1.09 üzerine yükseliş gerçekleşti. İyi bir istihdam raporu ve maaşlarda artış yaşanması EURUSD’de destek bölgelerinin çözülmesine neden olabilir.
GBPUSD baktığımızda ise son dönemde üzerindeki baskı iyice arttı. Özellikle politika yapıcılardan faiz artışına yönelik temkinli açıklamaların gelmesi ve Brexit’in gündeme gelmesi GBP satışlarını beraberinde getirdi ve GBPUSD 1.4520 seviyelerine kadar geri çekildi. Bugün GBPUSD’de bir toparlanma var fakat maaşlarda beklenen artışın yaşanması GBPUSD’de boğaların hevesini iyice kırabilir.
Jeopolitik risklerin artması ve enflasyonun hedeften uzaklaşması TRY varlıklarına sert satışlar getirdi. USDTRY dün 3.0270 seviyelerine kadar yükseldi. Bugün kar alımları geliyor USDTRY’de. Gelecek olan iyi bir istihdam raporu sonrasında USDTRY’de keskin bir yükselişe şahit olabiliriz
Çarşamba günü FOMC tutanaklarından faiz atışlarının zamanlaması ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi ve tutanakların piyasalardaki etkisi sınırlı oldu. Güçlü bir istihdam raporu USD’nin pariteler üzerindeki baskısını iyice artırabilir. Aksi durumda maaşlarda ve tdi değişiminde kötüleşme yaşanır ise USD satışlarına şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.