Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 08.01.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Oldukça hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz ve hafta boyunca gelen verilerin ardı arkası kesilmedi. Paritelerde de doğal olarak hareketlilik son derece fazlaydı. Bugün ise herkesin beklediği ABD’den 2016’nın ilk tarım dışı istihdam raporu yayınlandı. 292 bin ile istihdam değişimi beklentilerin çok üzerinde geldi. İşsizlik oranı beklentide %5.0 gelirken, ortalama saatlik kazançlar %0.0 ile beklenti altında kaldı. Fed’in istihdam açısından artık neredeyse tatmin olduğunu biliyoruz ve bundan sonraki süreçte istihdamdaki gelişme elbette takip edilecek ancak son FOMC toplantısında da konuşulduğu gibi %2’lik enflasyon hedefine ulaşılması bir nebze daha ön plana çıkmış durumda. Bu yüzden Fed, kademeli olarak gidecek olan faiz artışı için enflasyondaki değişimi çok daha yakın plandan takip etmeye devam edecek. Dilerseniz bugün gelen diğer verilere de kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan perakende satışlar %0.4 ile beklentide geldi. Çin’in aldığı tedbirler sayesinde bir miktar toparlanan AUDUSD’de yükselişler kalıcı olmadı ve gün içerisinde satış baskısının yeniden kendini hissettirmesiyle birlikte aşağı yönlü hareket devam etti.
  • Almanya’dan sanayi üretimi -%0.3 ile beklentiden kötü gelirken, ticaret dengesi 19.7 milyar ile beklentiden hafif kötü geldi. Beklenti altı gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den ticaret dengesi -10.6 milyar ile beklentide geldi. Beklentide gelen verinin GBPUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
GBPUSD‘de satıcılı seyir haftanın son günü de devam ediyor. GBP bildiğimiz gibi 2016’ya moralsiz başladı ve yıl başından beri kan kaybetmeye devam ediyor. Dün son 5 yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından bugün son 5 yılın yeni en düşük seviyesi görüldü paritede. GBPUSD’de satış baskısının devam etmesi durumunda 1.45 bölgesinin de geçilmesiyle 1.4450 ve ardından 1.43’lere doğru düşüşler devam edebilir. Paritede alıcıların devreye girmesiyle toparlanma yaşanması halinde 1.4640 ve 1.4700 seviyelerinde yükselişlere ayılardan tepki gelebilir.
EURUSD güne hafif satıcılı başlamıştı ve beklentiden iyi gelen tarım dışı istihdam değişimi sonrası 1.0800 bölgesini test etse de ardından alıcıların devreye girmesiyle birlikte yeniden 1.0850 üzerine attı kendini. 1.09 üzerinde tutunmaya zorlanan paritede bu bölgenin geçilmesiyle 1.0930 ve ardından 1.10 bölgesi önemli direnç olma özelliklerini koruyorlar. Gevşemelerde ise 1.0800 ve 1.0720 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir.
USDTRY‘de düşüşler kalıcı olmuyor. Şuana kadar 2016’nın kaybedenlerinden biri de TRY olduğuna artık şüphe yok. Paritede 3.00 üzerinde kapanışlar gerçekleşmesi yukarı yönlü hareketi destekleyebilir. Yükselişlerin devamında en yakın direnç bölgeleri olarak 3.02 ve 3.04 bizleri bekliyor. Geri çekilmelerde ise 3.00 dediğimiz gibi son derece önemli psikolojik seviye. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda ise 2.98 ve 2.97 bölgeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.