Avrupa’dan Gelen Veriler Ne Söylüyor?

EUR/USD ve GBP/USD’de Son Durum

Piyasalarda yeni yılın ilk haftasını geride bırakmak üzereyiz ve piyasaların her ay beklediği gün geldi çattı. Artık herkesin dikkati ABD’den tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda ancak bugün Avrupa’dan gelen veriler de göz atmakta fayda var.
İsviçre’den %3.4 ile beklentide gelen ve önceki veriye göre değişim yaşanmayan işsizlik oranının etkisi USDCHF’de sınırlı oldu.
Almanya’dan sanayi üretimi -%0.3 ile beklentiden kötü gelirken, ticaret dengesi 19.7 milyar ile beklentiden hafif kötü geldi. Fransa’dan da verilerin beklenti altında kaldığını görüyoruz. Sanayi üretimi -%0.9 ve ticaret dengesi -4.6 milyar ile beklentiden kötü geldi.
Gelen veriler EUR için negatif olsa da EURUSD’de çok önemli bir etkisi olduğunu söyleyemeyiz. Paritede dünkü alıcılı seyrin hızı bugün itibariyle biraz kesilmiş durumda ve güne 1.09 bölgesi altında ikamet etmeye devam ediyor.
Yeniden alıcıların devreye girmesiyle en yakın direnç olarak 1.0930 bölgesi karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle birlikte 1.0950 ve 1.10’lara doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Paritede satıcıların hakimiyet sahibi olmasıyla 1.0850 altına gerilenirse 1.0800 ve 1.0720 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir.
Ayrıca İngiltere’den ticaret dengesi -10.6 milyar ile beklentide geldi. GBP bildiğimiz gibi 2016’ya moralsiz başladı ve yıl başından beri kan kaybetmeye devam ediyor. Hatırlayacağımız gibi dün GBPUSD son 5 yılın en düşük seviyelerine gerilemişti. Ardından gelen kar alımlarıyla birlikte bir miktar toparlanma yaşansa da üzerindeki baskıdan kurtulabilmiş değil.
GBPUSD’de satış baskısının devam etmesi durumunda 1.4530 bölgesinin de geçilmesiyle 1.43’lere doğru düşüşler devam edebilir. Paritede yeniden toparlanma yaşanması halinde 1.4640 ve 1.4700 seviyelerinde ayılardan tepki gelebilir.
Bütün bunlarla birlikte bir  hatırlatmakta yapmakta fayda var. 15.30’da ABD’den beklentiden farklı çok iyi ya da çok kötü olarak gelecek olan tarım dışı istihdam raporuna göre paritelerde çok sert hareketlilikler yaşanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.