Döviz Piyasalarında Sakinlik

Piyasalarda Günün Özeti

Oldukça hareketli bir haftayı geride bırakmıştık. Yeni haftanın ilk günü ise piyasa adeta geçen haftaki hareketlilikten sonra dinleniyor gibi. Oldukça sakin bir pazartesi günü geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Baktığımızda geçen hafta cuma günkü OPEC toplantısı sonrası petrol arzından frene basılmamasıyla birlikte petrol fiyatlarındaki baskının devam ettiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum da Rusya ve Kanada gibi petrol ihraç eden ülkelerin para birimlerini negatif olarak etkilemeye devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere bir göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan ANZ iş ilanları %1.3 ile önceki veriden iyi geldi. Gelen verinin AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Almanya’dan sanayi üretimi beklentiden kötü %0.2 geldi. Ancak gelen veri EURUSD’de önemli bir hareketliliğe sebep olmadı.
  • İsviçre’den yabancı döviz kaynakları önceki veriye yakın 563 milyar geldi. Gelen verinin CHF paritelerine etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
NZDUSD haftaya satıcılı başladı. Çarşamba günkü toplantıda RBNZ’nin faizlerde 25 baz puanlık indirim yapması beklentisinden dolayı Fed ile olan politika ayrışması paritede fiyatlanmaya başladı diyebiliriz. 0.6650 bölgesinin de altına gerileyen paritede 0.67 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin altında kalındığı sürece alış için iyimser olmayacağız. Düşüşlerin devam etmesiyle birlikte ise 0.6600 ve ardından 0.6560 seviyeleri önemli destek olarak çalışabilir.
USDCAD‘de cuma günü Kanada’dan beklentiden kötü gelen veriler sonrası gelen CAD satışlarıyla birlikte keskin bir yükseliş yaşanmıştı. Üstüne de OPEC’in petrol üretiminde kesinti yapmamasını açıklamasının ardından petrol fiyatlarının üzerindeki baskını da iyice artmasıyla yükselişler hız kazandı ve parite 2004 yılından beri en yüksek seviyelerini gördü. 1.35 bölgesinin üzerine yükselen paritede 1.3550 ve 1.36 bölgesi bir sonraki direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.3400 ve ve 1.3340 seviyeleri önemli destek olarak çalışabilir. USDCAD 1.34 bölgesi üzerinde kaldığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
AUDUSD‘de bugün satıcılı seyir hakimdi. Gün içinde 0.7300 desteğini kıran paritede düşüşler devam ediyor. Bu bölgenin altında kalındığı sürece satış için iyimseriz. Düşüşlerin hız kazanmasıyla birlikte aşağıda 0.7240 ve 0.7200 seviyeleri önemli destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.