Döviz Piyasalarında Akşam Analizi

Forex Akşam Analizi

Haftanın ilk gününü geride bırakırken ekonomik takvimdeki sakinliğin piyasalara da yansıdığını söylebiliriz. Günün öne çıkan gündem maddelerine bakacak olursak petrol fiyatlarındaki yükselişin altını çizmekte fayda var. Brent petrolün varil başına fiyatı 40 doların üzerine kadar yükselerek son 3 ayın en yüksek seviyelerinde güne devam ediyor. Ham petrol fiyatları da 37 doların üzerine kadar bir atak yapmış durumda. Avrupada borsalar günü ekside kapatırken BIST 100 günü +%0.38 kazançla kapattı. ABD dolar endeksi ise alıcılı başladığı günde aldıklarından fazlasını geri vererek 97.00 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında AiG inşaat endeksi 46.1 ile önceki veriye yakın geldi ve AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Almanya’dan fabrika siparişleri -%0.1 ile beklentiden iyi ancak EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni 5.5 ile beklentiler kötü gelerek son 11 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Gelen veri euro için negatif oldu.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD satıcılı başladığı güne alıcıların devreye girmesiyle yönünü yukarı çevirdi. Geri çekilmelerin 200 saatlik hareketli ortalamasının geçtiği 1.0940 seviyesine takılmasının ardından gelen yükselişe kendini 1.1000 üzerine atan paritede 1.1060 ve 1.1150 seviyeleri önemli direnç konumunda. Gevşemelerde ise 1.0950 ve 1.0930 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Ardından gözler 1.0900 seviyesinde olacak. Perşembe günkü ECB toplantısı ise paritenin adeta kaderini belirleyecek. Draghi’nin Aralık ayında olduğu gibi piyasalara istenilen vermemesi durumunda paritede sert yükselişlere şahit olabiliriz.
USDTRY‘de 2.90 altında kalma isteği devam ediyor. Sabah saatlerinde neredeyse 2.9300 seviyelerine kadar yükselen kurda satıcılardan gelen tepki sonrası yeniden 2.92 seviyesi altına gelmiş bulunuyoruz. Aşağıda 2.90 seviyesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkarken, bu bölgenin tam olarak çözülmesi halinde 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 2.88 bölgesi destek olarak karşımıza çıkabilir. Kurda boğaların devreye girmesi ile yön yeniden yukarı döner ise hedefte 2.9350 ve 2.95 bölgeleri olacak.
AUDUSD son dönemde Avustralya’dan gelen iyi veriler ve emtia fiyatlarındaki toparlanmadan dolayı yukarı yönlü hareketini sürdürmeye devam ediyor. Çin’deki yavaşlamanın AUD üzerinde oluşturduğu negatif hava şimdilik gölgede kalmış gibi ve toparlanmanın devam etmesi durumunda dikkatlerimiz 0.75 bölgesinde olacak. Bu bölgenin alınmasıyla yükselişlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise aşağıda 0.7380 ve 0.7300 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Paritede kısa vadede toparlanmalar için iyimser olmaya devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.