Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 07.01.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda bu hafta Suudi Arabistan – İran arasındaki gerilim, Kuzey Kore’nin hidrojen bombasını test etmesi, FOMC tutanakları ve Euro Bölgesi’nden gelen veriler derken hareketlilik son derece fazla. Yarın ise her ay piyasaların odaklandığı ABD tarım dışı istihdam günü. Yani paritelerdeki bu hareketlilik yarın da tüm hızıyla devam edecek. Yeni yıla kuvvetli başlayan doların bugün güç kaybettiğine şahit olduk. ABD dolar endeksi dün 99.50 seviyelerine kadar tırmanışının ardından an itibariyle 98.60 seviyelerine gerilemiş durumda. Petrol fiyatları üzerindeki baskı devam ediyor. Ham petrolün varil başına fiyatı bugün 32.20 dolara kadar geriledi. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan inşaat onayları %12.7 ile beklentiden çok kötü gelirken gelen veri AUD için son derece negatif oldu ve AUDUSD üzerindeki baskı devam etti gün içerisinde.
  • Euro Bölgesi’nden işsizlik değişimi %10.5 ile beklentiden iyi gelirken, perakende satışlar -%0.3 ile beklenti aldında kaldı. Gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den işsizlik başvuruları 277 bin ile beklentiden kötü geldi. Gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD‘de hafta başından beri hakim olan satıcılı seyir bugün gelen kar alımları ve EUR’nun güvenli liman olarak talep görmesiyle birlikte gelen toparlanma sebebiyle devam etmediğini söyleyebiliriz. Kendini yeniden 1.08 bölgesi üzerine atan paritede toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.09 direncini önemini koruyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle birlikte 1.0930’larda satıcılardan yükselişe tepki gelebilir. Satıcıların yeniden hakimiyeti kurmasıyla ise 1.08 bölgesi altına inilirse 1.0740 ve 1.0700 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.
ALTINda jeopolitik risklerin tırmanmasıyla birlikte güveli liman alımları gelmeye devam ediyor. Uzun bir aradan sonra boğaların hakimiyet sahibi olduğunu söyleyebiliriz sarı metalde. Bugün 1100 bölgesi üzerine yükselen ALTINda toparlanmanın devam etmesi durumunda 1125 ve 1140 bölgeleri önemli direnç bölgeleri. Gevşemelerde ise 1080 ve 1070 bölgelerinde düşüşlere tepki gelebilir boğalar tarafından. 1090 bölgesi üzerinde kapanışlar toparlanmayı bir süre daha destekleyebilir sarı metalde ancak diğer yandan yarın tarım dışı istihdamın ALTINın kaderinde belirleyici olabileceğinin de altını çizelim.
GBPUSD üzerindeki satış baskısından kurtulabilmiş değil. Hafta başından beri satıcılı seyir devam ediyor paritede ve bugün itibariyle son 5 yılın en düşük seviyesi görüldü. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.45 bölgesinin de altına geçilirse 1.43’lere kadar önemli bir destek seviyesi karşımıza çıkmıyor. Paritede yön yukarı döner ise 1.4630 ve 1.4700 en yakın destek seviyeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.