Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 06.09.2015

Haftaya Bu Raporu Okumadan Başlamayın

Umarız tüm takipçilerimiz için iyi bir hafta sonu geride kalmıştır. Yeni haftada piyasaları yine çok önemli veri ve gelişmeler ile hızlı hareketler bekliyor olacak. Hafta sonu yurt dışı için sakin geçti fakat Türkiye’de üzücü olaylar yaşanmaya devam ediyor. 
Bu akşam saatlerinde ajanslara düşen bir haber yine moralleri bozdu. Yüksekova’da teröristlerce yola döşenen bombanın askeri araçların geçişi sırasında patlatılması onucu şehit ve yararılar var. Yaralananların Hakkari ve Van’daki hastanelere kaldırıldığı bildiriliyor. Yani yine tatsız bir başlangıç olacak bizler için. Cuma gününü 3.00 üzerinde kapatan doların da yeni haftaya güçlü başlamasına neden olabilir.
Yurt dışına döndüğümüzde ise G20 dışında çok önemli bir gelişme dikkatimizi çekmiyor. G20 toplantıları da zaten Ankara’da düzenlenmişti. Toplantılarda beklendiği gibi ana gündem maddesi global büyüme endişeleriydi. Liderler büyümeyi desteklemek için gerekli reformları yapma konusunda anlaştılar. Ayrıca G20 ülkeleri rekabetçi devalüasyondan kaçınma konusunda söz verdiler. 
Çin merkez bankası başkanı Xiaochuan geçtiğimiz haftalarda diğer bir çok ülke piyasalarında da şok etkisi yaratan Çin borsalarındaki aşırı volatiliteye karşı ne gibi önlemler aldıklarını anlattı ve ülkesinin bu ve önümüzdeki bir kaç sene %7.00 büyümesini beklediklerini açıkladı.
Almanya maliye bakanı Schaeuble de yaptığı açıklamada Çinli meslektaşlarının reformları uygulama konusunda kararlılıklarını ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekeni yapacaklarını gösterdiklerini söyledi. Schaeuble ayrıca Çin’de düşük büyüme konusunda telaşlanmaması gerektiğini belirtti.
Çok önemli bir gelişme yaşanmadığı için piyasaların Cuma günkü kapanış seviyelere yakın yerlerde başlayacağını söyleyebiliriz. Ama hafta içinde öyle önemli gelişmeler var ki bolca hareket yaşanacağını şimdiden görüyoruz. Forex Koçu bu ayın ilk yarısında 200 pips artı yazdı ve yeni hafta için de çok iddialıyız. Sizleri de üyemiz olarak ve bu iddiamıza ortak olmaya davet ediyoruz!
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.