Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 06.06.2015

Dudley: İlk Faiz Artışı Bu Sene

New York Fed başkanı Dudley, FOMC’nin Yellen ve Fischer ile birlikte görüşlerine en fazla önem verilen üyelerinden. Yellen – Dudley – Fischer üçlüsünün FOMC kararlarının mimarı olduğuna dair bir kanı var piyasada ve genelde bu üçlü ne diyorsa o oluyor.
Dün açıklanan güçlü istihdam raporunun ardından Dudley, Minneapolis’te yaptığı bir konuşmada para politikası ve ekonomik görünüme de değindi, fikirlerini paylaştı. 
İlk çeyrekteki zayıflamanın geçici olmasını bekleyen Dudley bu sene faiz artışlarının başlayacağını öngörüyor. Tabi her zaman olduğu gibi faiz artışlarının verilere bağlı olacağını hatırlatıyor.
Diğer yorumlarına baktığımızda dengeli bir ton gördüğümüzü söylersek yanlış olmaz. Enflasyonda yükselişin başladığına dair güvenin arttığını söylüyor Dudley ve bunun devamı istihdamdaki iyileşmeye bağlı diyor.
Ticaret dengesinin büyüme için geri itici bir faktör olmaya devam edebileceğine dikkat çekerken düşük faizlerin potansiyel bir finansal istikrar riski olduğunu ve faiz artışlarında izlenecek yolun sığ ve kademeli olacağını vurguluyor.
FOMC’nin faiz artışlarına başlamak için iki koşulu var. Birincisi istihdamda iyileşmenin devam etmesi, ikincisi ise enflasyonda yükselişin başladığına dair işaretler. İstihdam zaten dün gelen raporun da gösterdiği gibi güçlü devam ediyor. Enflasyon konusunda ise FOMC’nin en önemli üyelerinden Dudley’den gelen yorumlar iyimser. 
İlk faiz artışı için ibre şu anda Eylül’ü gösteriyor. Dün gelen tarım dışı istihdam değişimi ve diğer istihdam göstergeleri de Eylül’ü destekler yönde. 17 Haziran FOMC kararları ve diğer kritik ABD verileri beklenirken piyasalarda dolar baskısı sürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.