Uluslararası Döviz Piyasalarında Hareketli Gün

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda yine hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Ancak hareketlilik bugün için henüz bitmiş değil ve 21.00’da FOMC tutanaklarının yayınlanmasıyla birlikte piyasalarda kazan kaynamaya devam edecek. Bugün petrol fiyatlarının 35 dolar altına gerileyerek son 11 yılın en düşük seviyelerine gerilediğini gördük. ABD dolar endeksi ise 99.00 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. ALTIN ve JPY’nin güvenli liman olarak talep görmeye devam ettiğinin de altını çizelim. O zaman dilerseniz beraber bugün açıklanan verilere kısaca göz atalım.
  • Euro Bölgesinden final hizmetler PMI 54.2 ile beklentiden hafif iyi geldi. Beklentiye yakın gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den hizmetler PMI 55.5 ile beklentide geldi. Gelen veriyi GBP pariteleri kale bile almadı desek yalan olmaz.
  • ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi 257 bin ile beklentiden son derece iyi geldi. Gelen veri USD için son pozitif oldu. Ancak piyasada gözlerin cuma günkü tarım dışı istihdama durumda olduğunun da altını çizelim.
  • Kanada’dan ticaret dengesi -2.0 milyar ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri CAD için pozitif olsa da petrol fiyatlarındaki baskının devam etmesiyle birlikte USDCAD’de yukarı yönlü hareket devam etti.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD bugün Euro Bölgesi’nden gelen PMI ve ABD’den gelen verilere çok da aldırış etmedi ve 1.08 bölgesi altında sakin bir seyirde devam etti. Paritede satış baskısının yeniden kendini hissettirmesi durumunda 1.0700 ve 1.0660 en yakın destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Toparlanmalarda ise 1.08 bölgesi üzerine çıkılırsa 1.0850 ve 1.0900 önemli direnç seviyeleri.
USDTRY sonunda herkesin aklında olan “Dolar yeniden 3.00’ı görecek mi?” sorularına cevabını bugün itibariyle cevabını verdi. Kuzey Kore’de hidrojen bombasının test edilmesiyle birlikte jeopolitik risklerin iyice tırmanmasının ardından piyasalardaki endişeli hava da arttı ve bunun hesabını TRY gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ağır ödedi. Gün içerisinde 3.01 bölgesine kadar yükselen USDTRY’de yükselişlerin devam etmesiyle birlikte hedefte 3.03 ve 3.05 bölgeleri karşımıza çıkıyor. Gevşemelerde ise yeniden 3.00 altına inilirse 2.97 ve 2.95 bölgelerinde düşüşlere alıcılardan tepki gelebilir.
 
GBPUSD‘de satıcılı seyir devam ediyor. 1.4600 seviyesine yakın güne devam eden paritede aşağı yönlü hareketin devamında 1.4600 geçilirse 1.4550 bölgesinden sonra 1.43’lere kadar önemli bir destek karşımıza çıkmıyor. Paritede boğaların hakimiyet kurması durumunda 1.4720 ve 1.4800 önemli direnç seviyeleri konumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.