Tarım Dışı Öncesi Piyasaların Durumu

Tarım Dışı Öncesi Piyasalarda Son Durum

İstanbul bugün fırtınaya teslim olmuş durumda ve piyasalarda da ABD’den tarım dışı istihdam ile birlikte piyasalarda da fırtınalar kopacak. Bu kritik veri öncesi gelen verilere ve paritelerde son durum nasıl kısaca göz atalım.
Öncelikle şuana kadar gelen verilere bakacak olursak Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan fabrika siparişleri -%0.7 ile beklentilerden kötü geldi. Euro Bölgesi’nin hasta adamı Fransa’dan ise ticaret dengesi – 3.9 milyar ile beklentilerden iyi. Karışık gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu ve paritede sakin seyir devam ediyor.
ABD’den beklentilerden kötü bir istihdam raporu EURUSD’de alıcıları iyice devreye sokup 1.1240 bölgesi üzerine taşıyabilir. Tam tersi senaryoda ise aşağıda 1.1070 bölgesi önemli destek durumunda. Parantez içinde bu hafta başından beri dolardaki değer kaybının altını çizmeden geçmeyelim.
Haftayı 99.50 seviyesinden selamlayan ABD dolar endeksi an itibariyle 96.60 seviyelerine kadar gerilemiş bulunuyor. Morgan Stanley analistleri ise bugün Amerikan dolarındaki bu değer kaybının kalıcı olmasını beklemediklerine dair açıklamalarda bulundu.
TRY ise şimdilik bu senaryonun tadını çıkarıyor. USDTRY dün 2.89 altını test ettikten sonra bu bölgeden gelen toparlanma ile kendini 2.91 üzerine atmıştı ancak kur yeniden 2.0950 bölgesine kadar gerilemiş durumda. Yukarıda 2.95 bölgesi tamamen geçilmediği sürece paritede baskının devam etmesini bekliyoruz. USDTRY de tarım dışı istihdamı merakla bekliyor ve eğer istihdamda kötüleşme yaşanırsa 2.90 bölgesinin tamamen altına geçilmesiyle düşüşlerden bir süre daha bahsedebiliriz.
İngiltere tarafında ise BOE üyesi Broadbent ise yaptığı açıklamalarda şimdilik faiz artımı için acele edecek bir durum olmadığını ve en azından 2-3 yıl içerisinde harekete geçilmesini beklediğini söyledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün ise İngiltere ekonomisini pozitif etkilediğini söyleyen Broadbent, ekonomideki yavaşlamanın büyük ölçüde gelişmekte olan ekonomiler kaynaklı olduğunu söyledi. Baktığımızda gelen açıklamaların BOE üyelerinden son dönemde gelen açıklamalardan farklı olmaması dolayısıyla GBPUSD’de etisi sınırlı oldu.
Artık bütün dikkatimiz 15.30’da ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam raporunda. Tekrardan hatırlatalım beklentilerden çok farklı gelecek olan verilerle birlikte paritelerde çok sert hareketliliklere şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.