Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 05.01.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Son derece hareketli bir haftadayız. Yarın FOMC ve cuma günü tarım dışı istihdam ile piyasalarda adeta yer yerinden oynayacak. Yeni yılla birlikte paritelerde özlediğimiz hareketlilik de geri gelmiş durumda açıkçası. Dün ekonomik takvimdeki PMI bombardımanını ardından bugün de oldukça canlı bir ekonomik takvim bizlerleydi. ABD dolar endeksine baktığımızda gün içinde 99.50 seviyelerine kadar bir yükselişe şahit olduk. Suudi Arabistan’ın ise İran’ı devre dışı bırakmak için Avrupa’ya ihraç ettiği petrol fiyatlarında indirime gitmesi petrol fiyatları üzerindeki baskıyı devam ettirdi. İki ülke arasındaki gelişmeleri önümüzdeki dönemde yakından takip etmeye devam edeceğiz. O halde bugün gelen verilere ve paritelere etkilerine kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den inşaat PMI 57.8 ile beklentiden iyi geldi. Ancak beklenti üzeri gelen veri GBP için pozitif olsa da yarasına merhem olmadı ve GBPUSD’de düşüşler devam etti.
  • Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE %0.2 ile, çekirdek flaş TÜFE ise %0.9 ile beklentilerin altında kalırken, enflasyonda iyileşme yaşanmaması EUR için son derece negatif oldu ve EURUSD’de de düşüşleri beraberinde getirdi.
  • Kanada’dan ham madde fiyat endeksi beklentiden kötü -%4.0 geldi. Gelen veri CAD için negatif oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD‘de beklenti altı kalan enflasyon verilerinin etkisi çok net şekilde hissedildi.. Doların da yeni yıla kuvvetli devam etmesi ile birlikte bugün 1.08 bölgesi altına gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0700 ve 1.0660 en yakın destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.08 bölgesi üzerine yeniden çıkılırsa 1.0850 ve 1.0900 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.
USDTRY bugün de enflasyondaki artış ve jeopolitik risklerin artmasının ardından aldı başını gitti ve yeniden 2.99’lara kadar yükseldi. Bu raporu yazdığımız dakikalarda 2.9800 seviyesine yakın seyreden paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda yeniden 2.99 ve ardından 3.00 bölgeleri önemli direnç durumunda. Gevşemelerde ise 2.96 ve 2.94 bölgeleri destek olarak çalışabilir.
USDCAD petrol fiyatları üzerindeki baskının devam etmesiyle yükselişine emin adımlarla devam etti ve en nihayetinde 1.40 bölgesinin üzerine atmayı başardı kendisini ve son 12 yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu bölgenin üzerinde kalıcı olunursa kademeli olarak1.42’lere doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Petrol fiyatlarında toparlanma veya Kanada ve ABD’den gelecek olan verilerin etkisiyle paritede gevşeme yaşanması durumda ise 1.39 ve 1.3840 önemli destek bölgeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.