Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 04.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Son derece hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Dün ECB başkanı Draghi’nin piyasaları hayal kırıklığına uğratmasının ardından EURUSD’de alıcıların devreye girmesiyle 1.0970 bölgesine kadar ralli yaşanmıştı.
Bugün de piyasalar ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam raporuna kilitlenmiş durumdaydı. 211 bin ile beklentiden iyi gelen tarım dışı istihdam değişimiyle birlikte Fed’in bu ay ki toplantıda faiz artışına gitme ihtimalleri artık iyice güçlenmiş durumda. Ayrıca diğer verilere baktığımızda işsizlik oranının %5 ile, ortalama saatlik kazançların da %0.2 ile beklentide geldiğini görüyoruz. İş gücüne katılım oranında ise %0.1’lik artış dikkatimizi çekiyor. Dilerseniz bugün açıklanan diğer verilere de göz atalım:
  • Asya seansın baktığımızda Avustralya’dan perakende satışlar beklentiden iyi %0.5 geldi. Gelen veri AUD için son derece pozitif. Avustralya’da veriler beklenti üstü gelmeye devam ediyor son dönemde.
  • Almanya’dan fabrika siparişleri beklentiden iyi %1.8 geldi ancak gelen verinin EURUSD’de pek de bir etkisi olmadı.
  • Kanada’dan işsizlik değişimi -35.7 bin, ticaret dengesi -2.8 milyar ve işsizlik oranı %7.1 ile tüm veriler beklentiden kötü geldi. Aynı anda ABD’den de tarım dışı istihdam raporunun iyi gelmesiyle birlikte USDCAD’de keskin yükselişler yaşandı. 
EURUSD dünkü keskin yükselişinin ardından güne 1.0850 bölgesi üzerinde devam etti. ABD’den beklentiden iyi bir tarım dışı istihdam raporunu sonrası dolar karşısında güçlü duran euro ile paritede çok sert hareketlilikler yaşanmadı açıkçası. Yükselişlerin devam etmesi durumunda yukarıda 1.0940 ve 1.0980 seviyeleri önemli direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.0800 ve ardından 1.0760 önemli destek durumunda.
USDCAD‘de bugün Kanada’dan gelen beklentiden kötü veriler sonrası 1.3410 bölgesini test etti. OPEC’in petrol üretiminde frene basmadığını da açıklamasıyla birlikte yükselişler devam ettiğini gördük. Paritede 1.33 bölgesi üzerinde kalındığı sürece alış için iyimser olduğumuzu ve yükselişlerin devam etmesini beklediğimizi söylemiştik. Yukarıda 1.3400 ve 1.3430 seviyeleri önemli direnç durumunda. Gevşemelerde ise 1.3300 ve 1.3270 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir. 
USDTRY güne alıcılı başlamıştı. Tarım dışı istihdam raporu sonrası 2.9180 seviyeleri test edilse de ilerleyen saatlerde satıcıların paritede ağırlığını hissettirmesiyle birlikte yeniden 2.88 bölgesine kadar gerilendi. Geri çekilmelerin devamında 2.8750 ve 2.8700 bölgelerinde alıcılardan tepki gelebilir. Yükselişlerde ise 2.90 ve 2.91 bölgeleri önemli direnç durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.