OPEC Toplantısı Petrolü Nasıl Etkileyecek

Bugün Gözler Ayrıca OPEC Toplantısında

Bugün piyasalar ABD’den gelecek tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda. Ancak dikkatler ayrıca bugünkü OPEC toplantısında olacak. Petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde kaderini belirleyecek kararlar çıkabilir bu toplantıdan. Bu hafta içerisinde OPEC üyelerinin büyük bir çoğunluğunun petrol arzını kısmak için fikir birliği oluşturduğu, ancak Suudi Arabistan ve körfez ülkelerinin bu fikri desteklemediğine dair haberler çıkmıştı.
Ardından Suudi Arabistan petrol bakanı Naimi toplantıda bütün seçenekleri değerlendireceklerini söylemişti. Bugün ise Ekvator petrol bakanı en az 6 OPEC üyesi ülkenin petrol arzında frene basmaya hazır olduklarını söyledi. Venezuela petrol bakanının ise en az %5 oranında petrol üretiminde kesinti yapılması gerektiğini önerdiği söyleniyor. Ancak Suudi Arabistan’ın bu kararı desteklemediği çok aşikar. Baktığımız zaman bir fikir birliği sağlanamaması ile mevcut politika devam edebilir.
Tabi ki petrol üretiminde kesintiye gidilmesi durumunda bunun petrol fiyatlarında toparlanmaların da birlikte geleceğini, zaten petrol fiyatlarındaki düşük seyrin ise büyük oranda arz fazlasından dolayı arz-talep dengesinin sağlanamamasından kaynaklandığını yeniden hatırlatalım.
Petrol fiyatlarındaki toparlanma ise direkt olarak CAD’e de pozitif yansıyacaktır. Yani böyle bir karar çıkması CAD’e güç kazandırır ve USDCAD’de düşüşlere şahit olabiliriz. Alınan kararlar bugün  saat 17.00’da düzenlenecek olan basın toplantısında açıklanacak ve bütün soru işaretleri ortadan kalkmış olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.