Uluslararası Piyasalar – Yellen’den Yeşil Işık

Yellen, Aralık Ayına Yeşil Işık Yaktı!

Geçtiğimiz FOMC toplantısında kararlara baktığımızda beklenenden şahin bir Fed karşımıza çıkmıştı ve Aralık ayı ihtimalinin hala masada olduğuna dair sinyal verilmişti.
Bugün ABD’den ISM imalat dışı PMI beklentiden iyi 59.1 geldi ve bileşenlerine baktığımızda da iyileşme yaşandığını gördük. Beklenti üzeri gelen veri USD için son derece pozitif oldu. Özellikle istihdam kalemindeki iyileşme dikkat çekti.
Veri açıklanırken Fed başkanı Yellen’den de açıklamalar geldi. Açıkcası Yellen’den şahin tonda açıklamaların gelmesi ve FOMC üyelerinin Aralık’ta adım atılmasının uygun olduğunu ifade etmesi bir anda USD alıcılarının devreye girmesine neden oldu. Yellen açıklamasının devamında kesin bir karar olmadığını ve verilerin takip edileceğine vurgu yaptı. Ekonominin iyi performans sergilediğinin de altını çizdi. Yapılacak olan faiz artışının kademeli olacağını ve konut sektöründeki toparlanmaya zarar vermeyeceğini belirtti Yellen.
Bu açıklamalardan sonra USD paritelerde baskısını iyice arttırdı. Şimdi gözler Cuma günü gelecek olan istihdam raporuna çevrildi. Tarım dışı istihdam değişimi yanında ortalama saatlik kazançlar verisinde de iyileşme yaşanılması durumunda USD iyice paritelerde baskısını arttırabilir. 15-16 Aralık’ta FOMC toplantısı gerçekleşecek ve kararlar sonrasında Yellen basın toplantısı gerçekleştirecek. Toplantıya kadar gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanmaz ise Aralık ayı ihtimali iyice kuvvetlenebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.