Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 04.11.2015

İngiltere’de PMI Verileri Sonrası Neler Yaşandı?

Bu hafta pazartesiden itibaren İngiltere’den her gün PMI verileri geldi. Peki gelen imalat, inşaat ve hizmet PMI verileri GBP’yi nasıl etkiledi ve bu hafta İngiltere’den gelecek olan diğer veriler neler gelin beraber bir göz atalım.

Öncelikle İngiltere’nin amiral gemisinin hizmet sektörü olduğunu hatırlatarak başlayalım. PMI verilerini dikkate aldığımızda en önemli veri hizmet PMI olarak öne çıkıyor. Ancak hizmetler PMI genellikle istenilen seviyenin üzerinde olduğu için inşaat ve imalat sektöründen gelecek olan verilerin beklenti üstü çıkması GPB’yi pozitif yönde destekliyor. 
Pazartesi günü imalat PMI verisi 55.5 ile beklentiden iyi geldi. Gelen iyi veriyle boğalar devreye girdi ve GBPUSD’de toparlanmalar başladı. Ancak GBPUSD, uzun zamandır kıramadığı 1.5480 bölgesine yine takıldı. Bu bölgede 100 günlük hareketli ortalama direnci, yükselişlerin hızını kesmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Salı günü ise inşaat PMI verisi 58.8 beklentide geldi ve paritelerde pek de bir etkisi olmadı.
Bugün de hizmet PMI verisi önceki veriye göre iyi, ancak beklentide 54.9 geldi ve paritelerde önemli bir hareketlilik yaşanmadı.

Yarın ekonomik takvime baktığımızda BoE’nin enflasyon raporu, faiz oranı kararı ve faiz oylaması sonuçları açıklanacak. Üyelerden yalnızca 1 kişinin faiz artışına yönelik oy kullanması beklenirken 8 üyenin faiz oranının sabit kalması yönünde oy kullanması bekleniyor. Faiz indirimi yönünde ise kimsenin oy kullanması beklenmiyor. Ancak BoE Başkanı Carney’den gelecek olan açıklamalar ve enflasyon raporu GBP paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.