Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 04.10.2015

Haftaya Bu Raporu Okumadan Başlamayın!

Bomba gibi bir hafta geri kaldı ve önümüzdeki haftanın ekonomik takvimine baktığımızda gelecek haftanın da geride bıraktığımız haftayı pek aratmayacağını anlıyoruz. Başta FOMC tutanakları olmak üzere bizi bolca fırsat bekliyor olacak sevgili takipçilerimiz. Tabi Forex Koçu bu kritik anlarda her zaman olduğu gibi üyelerinin yanında olacak ve canlı yayın, sinyal ve stratejileri ile tam destek verecek.
Bu önemli hafta öncesi bakalım hafta sonu neler yaşanmış. Piyasalar haftaya nasıl başlayacak? Hafta sonunun dikkat çeken gelişmeleri neler?
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, ciddi reformlar konusunda anlaşma sağlanmaması durumunda önümüzdeki sene Ekim ayında yapılması planlanan AB’den Çıkış referandumunda halkın ‘evet’ diyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Tabi bu uyarı AB yetkililerine. İngiltere bazı konularda AB’den reformlar talep ediyor ve önümüzdeki sene AB üyesi olarak kalma konusunda halkın görüşünü alacak. Eğer referandumdan ‘Evet’ sonucu çıkarsa İngiltere, AB’ye elveda diyecek.
Hafta sonu bir konuşma yapan FOMC’nin önemli üyelerinden Dudley para politikasına değinmedi fakat finansal istikrar ile ilgili dikkat çekici bazı açıklamalarda bulundu. Dudley politika yapıcıların finansal istikrar risklerini önceden görme ve önlem alma konusunda daha gideceği çok yol var dedi ve denetleme yapısının mevcut halinin tek bir düzenleyici organın risk azaltıcı araçları devreye sokmasını engellediğine dikkat çekti.
PBoC başkan yardımcısı Gang, Çin basınında çıkan bir makalesinde kur manipülasyonunun önüne geçmek için çalışmalar yapıldığını ve sermaye piyasalarının daha fazla liberalleştirileceğine vurgu yaptı.  Ağustos ayında yapılan yuan devalüasyonu daha işin başı yani.
Almanya Şansölyesi Merkel, VW skandalı ile ilgili açıklamalar yaptı. Skandalın çok ciddi olduğunu fakat Almanya’ya olan güveni sarsmadığını söyledi Merkel. Açıkçası sadece VW ile sınırlı kalmayıp diğer araba üreticilerini ve bağlantılı sektörleri de negatif etkileyecek bir gelişme fakat Merkel moralleri düzeltmeye çalışıyor yaptığı açıklamalarla.
İngiltere başbakanı Cameron, AB’den istediği değişiklikleri yaptırabileceğinin garantisini veremeyeceğini söyledi. Biraz önce bahsettiğimiz AB’den Çıkış Referandumu ile ilgili bir yorum. Dediğimiz gibi İngiltere, AB’den kendileri için çok önemli bazı konularda reformlar istiyor fakat AB’nin buna çok sıcak bakmadığını biliyoruz. Önümüzdeki 12 ay pound için bu konu ile ilgili gelişmeleri de takip edeceğiz.
Dünyanın en büyük finans kurumlarından Citigroup, Cuma günü gelen zayıf istihdam raporu nedeniyle doların değer kaybetmeye devam edeceğini belirtti. Citigroup, Fed’in global büyüme endişeleri nedeniyle faiz artırmayacağı ve bundan en çok euro ve yenin faydalanacağı görüşünde.
Fiyatlarda hareket getirecek bir gelime yaşanmadı hafta sonu. Bu nedenle Cuma kapanışa çok yakın açılışlar göreceğiz büyük ihtimalle. Çin ve Avustralya’daki resmi tatiller nedeniyle Asya seansında normalden çok daha düşük bir hacim olabilir. Bu nedenle bu gece işlem denemek yerine Avrupa seansı beklemek daha mantıklı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.